Przewiń do góry
booker2021

źródło zdjęcia: Booker Prize

Znamy wyniki. Kim jest laureat Bookera 2021?

int
at night

At Night All Blood Is Black
David Diop
Pushkin Press

Tegorocznym laureatem Międzynarodowej Nagrody Bookera został 55-letni Francuz David Diop. Jego powieść “W nocy każda krew jest czarna” opowiada krwawą historię Senegalczyka, który walczył za Francję podczas I Wojny Światowej.

David Diop urodził się w 1966 r. w Paryżu, jednak w wieku 5 lat przeprowadził się do Dakaru i większość swojego dzieciństwa spędził w Senegalu. Do Francji powrócił na studia w wieku osiemnastu lat. Dziś mieszka we Francji i pracuje jako profesor literatury XVIII w. na uniwersytecie w Pau. W 2009 roku został powołany na kierownika grupy badawczej zajmującej się reprezentacją Afryki i Afrykanów w XVII i XVIII-wiecznej literaturze europejskiej. Debiutował w 2012 książką „1889, l’Attraction universelle”.

 

David Diop, fot. Booker Prize

Jego druga powieść, “W nocy każda krew jest czarna” (fr. „Frère d’âme”), łączy historię I wojny światowej z historią kolonializmu, ukazując tragedię umysłu młodego człowieka pędzącego ku szaleństwu. Jej bohaterami są senegalscy żołnierze Alfa Ndiaye i Mademba Diop, walczący na froncie podczas Wielkiej Wojny. Pewnego dnia Mademba zostaje śmiertelnie ranny. Pozostający w okopach Alfa zostaje zmuszony do samotnej walki nie tylko z przeciwnościami, ale także własnymi demonami, stając się zagrożeniem również dla swoich towarzyszy broni. Historia została zainspirowana przemilczaną historią dziadka pisarza, na temat jego doświadczeń z czasu Wielkiej Wojny.

Po raz pierwszy Międzynarodową Nagrodą Bookera został uhonorowany Francuz i osoba o afrykańskim pochodzeniu. Ta najbardziej prestiżowa nagroda w anglojęzycznym świecie literackim przyznawana jest co roku za książkę przetłumaczoną na angielski i opublikowaną w Wielkiej Brytanii lub w Irlandii. Warto wspomnieć, że w 2018 roku odebrała ją także Olga Tokarczuk za powieść „Bieguni”. Niestety, w tym roku polscy pisarze nie dostali się do finału.

Międzynarodowy Booker to jednak nie pierwsze międzynarodowe wyróżnienie dla powieści – w 2018 został nagrodzony francuską nagrodą Prix Goncourt des Lycéens, w 2020 Fiction Book Prize, przyznawanym przez czasopismo Los Angeles Times. Oprócz tego powieść została doceniona w rodzimej Francji, trafiając na shortlistę Prix Goncourt, Prix Goncourt, Prix Renaudot, Prix Médicis and czy Prix Femina.

“W nocy każda krew jest czarna” jest tłumaczona na 13 języków. W Polsce ukaże się w tłumaczeniu Anny Mocschovakis, nakładem Wydawnictwa Cyranka. Dokładna data premiery jeszcze nie jest znana.

Shortlista Międzynarodowej Nagrody Bookera 2021
Tytuł Autor Tłumacz Język oryginalny Wydawca
At Night All Blood Is Black David Diop Anna Mocschovakis French Pushkin Press
The Dangers of Smoking in Bed Mariana Enríquez Megan McDowell Spanish Granta Books
When We Cease to Understand the World Benjamin Labatut Adrian Nathan West Spanish Pushkin Press
The Employees  Olga Ravn Martin Aitken Danish Lolli Editions
In Memory of Memory Maria Stepanova Sasha Dugdale Russian Fitzcarraldo Editions
The War of the Poor Éric Vuillard Mark Polizzotti French Pan Macmillan, Picador

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.