Przewiń do góry
Bookme Poleca
Bookme Poleca

Szlakiem letnich festiwali literackich.
Gdzie i kiedy w 2021?

Wakacje w Polsce? Festiwale literackie to świetna alternatywa dla wszystkich, którzy najbliższe miesiące planują spędzić w kraju, a przy tym mają ochotę wziąć udział w interesujących i zróżnicowanych wydarzeniach. Większość zaplanowanych festiwali odbędzie się w tym roku zgodnie z planem, oczywiście z zachowaniem pełnego reżimu sanitarnego i troską o bezpieczeństwo uczestników. Niestety, w roku 2021 nie odbędzie się festiwal w Miedziance – MiedziankaFest.

W ramach #KoalicjiLetnichFestiwaliLiterackich będziecie mieć szansę na spotkania z pisarzami, dyskusje o książkach, wystawy i pokazy filmowe. To znakomita wiadomość dla wszystkich fanów literatury! Bo choć festiwale online stały się w ciągu ostatniego roku wygodną alternatywą, to jednak nic nie zastąpi realnego spotkania – szczególnie przy książce. 🙂

Poniżej prezentujemy terminy letnich festiwali, które odbędą się w najbliższych miesiącach w różnych zakątkach Polski. Przy okazji możecie odwiedzić najlepsze księgarnie kameralne, na przykład w Krakowie lub w Warszawie.

Który z festiwali jest waszym ulubionym?

Big Book Festival: 25-27 czerwca w Warszawie

Hasło tegorocznej edycji warszawskiego festiwalu brzmi JESZCZE BĘDZIE NAJPIĘKNIEJ!  Anna Król, dyrektorka Big Book Festival i prezeska Fundacji „Kultura nie boli”, uzupełnia to hasło następującymi słowami: Jeszcze będziemy razem, jeszcze będziemy się śmiać, jeszcze będziemy rozmawiać. Jeszcze będziemy się dzielić i wspierać.

W trakcie tegorocznej edycji zaplanowano 40 wydarzeń, w których weźmie przeszło 100 gości. W programie znalazły się m.in. premierowe prezentacje nowych książek, dyskusje zarówno inspirowane literaturą, jak i bieżącymi bolączkami,  a także sześć wydarzeń specjalnych, czyli słuchowisk, perfomansów i spektakli prezentowanych tylko raz w przestrzeni miasta. Oprócz tego zaplanowano wirtualne spotkania z autorami i myślicielami ze świata oraz dwa Okrągłe Stoły Literackie, przy każdym usiądzie dziesięcioro pisarek i pisarzy. Całość będzie utrzymana w typowej dla festiwalu atmosferze radości i dowcipu. Nie może was tam zabraknąć!

Sprawdź program: https://bigbookfestival.pl/

 

Festiwal Non-Fiction: 2-4 lipca, Kraków

Czy są tu fani reportażu? Jeśli tak, to festiwal dla Was! Tegoroczna, szósta już edycja przebiegać będzie pod hasłem JUTRO, pod którym kryją się takie tematy jak katastrofa klimatyczna, nowe media, społeczności, miasto. Każdy z tych wątków będzie posiadał swój własny blok dyskusyjny, w ramach których odbędą się spotkania z gośćmi.

Sprawdź program: https://nonfiction.pl/ 

Zakopiański Festiwal Literacki: 9-11 lipca w Zakopanem

Hasło szóstej edycji Zakopiańskiego Festiwalu Literackiego brzmi „Wokół książki”. Celem festiwalu jest nawiązanie i przywrócenie pamięci o literackiej i kulturalnej tradycji Zakopanego, tworzonej przez takie osobistości jak Witkacy, Kasprowicz, Szymanowski, Stryjeńska, Makuszyński i wielu innych. Pod Tatry zapraszani są doceniani i nagradzani literaci, z którymi organizowane są twórcze dyskusje, promocje książek, wernisaże wystaw i koncerty. Organizatorzy zadbali także o regionalny akcent — spotkania „Na tatrzańskim szlaku literatury”, które kończą się przyznaniem Nagrody Literackiej Zakopanego dla jednej z nominowanych książek. Ponadto w trakcie trwania Festiwalu na Placu Niepodległości zorganizowana jest Plenerowa Czytelnia Miejskiej Biblioteki Publicznej, gdzie w ciągu dnia odbywają się m.in. warsztaty literacko-plastyczne oraz kursy animacji filmowej dla dzieci. W tegorocznej edycji potwierdzili już udział tacy pisarze i pisarki jak Joanna Bator, Barbara Gawryluk, Witold Bereś, Zośka Papużanka czy Józef Wilkoń.

Sprawdź program: https://literackifestiwal.zakopane.eu/

9-11 lipca: Festiwal Miłosza

Najważniejszy festiwal poezji w tym kraju w tym roku będzie gościł takie zagraniczne osobistości jak Agi Miszol, Alice Oswald, Ivan Štrpka, Peter Gizzi i Anthony Joseph. Oprócz tego swój udział potwierdziły takie poetki jak Justyna Bargielska, Magdalena Bielska, Urszula Zajączkowska, Małgorzata Lebda, Agnieszka Wolny-Hamkało, Joanna Roszak czy Sara Szamot. Tegoroczna, dziesiąta edycja odbędzie się pod hasłem „Nieobjęta ziemia”. Naczelnym tematem dyskusji będą trudności w opanowywaniu Ziemi i przemieszczaniu się po niej. Jak mówi Dyrektor Artystyczny Festiwalu Miłosza, Krzysztof Siwczyk: „Nawiązując do poetyckiej sylwy Czesława Miłosza, festiwal otwiera się na doświadczenia utraty, śmierci i pożegnania miłości – tematów kierunkujących literackie napięcia w »Nieobjętej ziemi«, pierwszym wydanym po Nagrodzie Nobla tomie poety”. Organizatorami wydarzenia są Miasto Kraków, KBF i Fundacja Miasto Literatury.

„W tym roku spotkamy się w lipcu i gorąco liczymy na to, że uda nam się bezpiecznie rozmawiać o poezji na żywo, jesteśmy jednak przygotowani na wszystkie scenariusze” – zapewnia Izabela Błaszczyk, dyrektor KBF.

Sprawdź program: http://miloszfestival.pl/

Góry Literatury: 16-24 lipca w Nowej Rudzie

Festiwal Góry Literatury organizowany jest w powiecie kłodzkim od 2015 roku, a jego gospodarzami są noblistka Olga Tokarczuk oraz poeta Karol Maliszewski. Wydarzenia w ramach szóstej edycji Festiwalu odbywają się w różnych lokacjach: w Nowej Rudzie, Włodowicach, Ludwikowicach Kłodzkich, a także na Zamku Książ w Wałbrzychu oraz Zamku Sarny w Ścinawce Górnej. Gośćmi tegorocznej edycji będą m.in. Joanna Gellner, Joanna Mueller, Jarosław Kuźniar, Jan Baron, Magdalena Kicińska, Anda Rottenberg czy Agnieszka Holland. 

Sprawdź program: http://www.facebook.com/festiwalgoryliteratury/

Lato z Książką: 1-4.08 (Dąbie) i 8-11.08 (Janowo k/Rewala)

Tegoroczna edycja festiwalu odbędzie się w drugim tygodniu sierpnia w Wiosce Artystycznej Janowo i Gminnym Klubie Kultury w Karnicach. W ramach wydarzenia zaplanowane są spotkania z pisarzami oraz warsztaty literacko-plastyczne dla dzieci. Głównym organizatorem wydarzenia jest firma Zysk Media, a współorganizatorami m.in. Wioska Artystyczna Janowo i Gmina Karnice.

1-7 sierpnia 2021: Festiwal Stolica Języka Polskiego w Szczebrzeszynie

To już siódma edycja jednego z najbardziej lubianych festiwali literackich! Jak zapewniają organizatorzy, to jedna z tych imprez, w trakcie której „ i autor, i czytelnik moczą nogi w tej samej rzece”. Jak co roku odbędzie się w Szczebrzeszynie, ale także w Zamościu. Jej tegorocznym patronem jest Tadeusz Różewicz, a edycja opatrzona jest cytatem Wiesława Myśliwskiego: „Ufam językowi. Wszystko jest w języku. To język ustanawia świat”.  W ramach festiwalu zaplanowane są spotkania z pisarzami (m.in. Piotrem Pazińskim, Maciejem Płazą, Ingą Iwasiów, Zytą Rudzką, Marcinem Wichą, Andrzejem Stasiukiem czy Szczepanem Twardochem), koncerty (Marek Batorski Jazz Quintet, recital Ewy Dałkowskiej), widowiska artystyczne i wystawy malarstwa i fotografii, spacery po Zamościu z przewodnikiem oraz spotkania z książką dla dzieci. Jest z czego wybierać!

Patrząc na Wschód: 10-15 sierpnia w Budzie Ruskiej nad Czarną Hańczą

Ten jedyny w Polsce „wiejski festiwal literacki”, który organizatorzy określają jako „najbardziej woodstockowy festiwal literacki w Polsce”, odbędzie się w tym roku dzięki zbiórce, którą wsparli czytelnicy. Wydarzenia organizowane są w magicznej Budzie Ruskiej na Suwalszczyźnie, w pobliżu Wigierskiego Parku Narodowego, czyli miejscu przecięcia Wschodu i Zachodu.

Sprawdź program: http://patrzacnawschod.pl/

Literacki Sopot: 19-22 sierpnia w Sopocie

To jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w kraju. W ramach festiwalu organizatorzy co roku wybierają jeden kraj, którego literatura jest tematem wiodących spotkań – tym razem będą to Włochy oraz twórczość pochodząca z Półwyspu Apenińskiego. W ramach Literackiego Sopotu odbywają się nie tylko spotkania z autorami, ale i spektakle, koncerty, słuchowiska, czytania. W tegorocznej edycji swój udział potwierdziły takie osobistości jak Valeria Parella, Nicola Lagioia, Donato Carrisi, Simona Lo Iacono, Antonio Talia, Kristen J. Sollée, a także Zyta Rudzka, Filip Zawada, Maciej Łubieński, Magdalena Grzebałkowska czy Adam Leszczyński.

Sprawdź program: http://literackisopot.pl/

Festiwal Miasto Słowa: 23-29 sierpnia, Gdynia

Festiwal Miasto Słowa towarzyszy prestiżowej XVII Nagrodzie Literackiej Gdynia, przyznawanej od 2006 roku. Gala, podczas której poznamy laureatów, odbędzie się 27 sierpnia 2021 roku w Muzeum Emigracji w Gdyni. W 2021 roku o nominację do niej ubiegało się aż 512 tytułów! To niemal rekord – tylko jedna edycja okazała się liczniejsza pod względem nadesłanych propozycji książkowych w całej historii Nagrody. Program wydarzenia wkrótce zostanie ogłoszony na stronie.

Zobacz więcej: Nagroda Literacka Gdynia

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.