
źródło zdjęcia: Twitter Wydawnictwo Literackiego
Jak zmienić swój umysł?
Recenzja „Jak zmienić swój umysł? Czego nowe badania nad psychodelikami uczą nas o świadomości, umieraniu, uzależnieniu, depresji i transcendencji", Michael Pollan Natalia Soszczyńska
Nie lubię, kiedy tytuły książek składają się z klikbajtu i wytłumaczenia żartu. Z tej książki nie dowiecie się, jak zmienić swój umysł. To nie podręcznik dla fanów Jimmy’ego Hendrixa ani młodych adeptów grzybowych podróży. Dlaczego nie tłumaczy się kawałów wiemy wszyscy – jednym z najprzyjemniejszych momentów w procesie czytania jest samodzielne wyciągnięcie pointy. Ale kiedy odrzucimy “bestsellerowy” tytuł i zajmiemy się treścią, dostaniemy więcej niż książkę o psychodelikach. To książka o możliwościach nowego sposobu przeżywania życia.
Michael Pollan potrafi doskonale opowiadać. Nie ma znaczenia, czy mówi o gotowaniu (jest autorem bestsellerowej “Magii gotowania”, na podstawie której Netflix wyprodukował miniserial), jedzeniu (napisał sześć bestsellerów o kulturze jedzenia), czy grzybach, które potrafią zmieniać świadomość. Żongluję określeniem “bestseller” dość beztrosko, mimo, że stało się ono synonimem jakiegoś kłamstwa – niemniej, należy przyznać autorowi, że po jego publikcje sięgają czytelniczki i czytelnicy na całym globie. Jego książki zjada się (nomen omen) jak deser. “Jak zmienić swój umysł” to opowieść o historii naturalnej: tego, jak odkryliśmy jej potęgę i jak szybko ją zniszczyliśmy. Narracja Pollana przypomina mi Hawkinga z “Wszechświata w skorupce od orzecha” – potrafi tłumaczyć zawiłe procesy chemiczne i fizyczne w prosty sposób. Jego stanowisko odnośnie wykorzystywania i roli psychodelików nazwałabym eklektycznym: w swojej książce konsekwentnie trzyma się naukowych teorii i badań nad psylocybiną czy MDMA, ale przenosi je również w sferę ludzkiej duchowości. Połączenie substancji psychodelicznych, nauki i rozrywki – idealny przepis na…bestseller, oczywiście.

Jak zmienić swój umysł? Czego nowe badania nad psychodelikami uczą nas o świadomości, umieraniu, uzależnieniu, depresji i transcendencji Michael Pollan Wydawnictwo Krytyki Politycznej
Czego dowiesz się z “Jak zmienić swój umysł”?
Doświadczenie podpowiada mi, że osoby, które sięgną po ten tytuł, najprawdopodobniej
wiedzą, kim był Albert Hoffmann i czego dokonał dla ludzkości. Jeśli nie wiedzą – dostaną wiedzę w pigułce (skrót myślowy nieprzypadkowy). Podróż zaczyna się od syntezy LSD i fascynacji, w jaką kwas wprawił pokolenie Baby Boomers. Dowiemy się, dlaczego ta wspaniała substancja jest dziś zakazana i jak doszło do tego, że porzuciliśmy odkrywanie duchowości za pomocą naturalnych substancji, znanych już tysiące lat temu. Z książki wyłania się skomplikowany obraz, łączący możliwości, jakie dają nam substancje psychodeliczne z ograniczeniami, jakie nakłada na nas przyjęty system zachowań.
Pewnie wielu z Was zapyta, czy z książki “Jak zmienić swój umysł” można dowiedzieć się gdzie znaleźć i jak rozpoznać łysiczkę lancetowatą. TAK, dowiecie się. Jeden z badaczy psylocybiny podaje w czasie wywiadu sposób na identyfikowanie tzw. grzybków (sam nie cierpi tego określenia). Powodowana własnymi doświadczeniami przyznam – jest to najlepszy sposób, by dotrzeć do łysiczki lancetowatej w Polsce i rozkoszować się jej właściwościami.
Eksperymenty poszerzania świadomości, psychodeliczne podróże i odbudowywanie
połączenia z naturą to tylko część tej fantastycznej książki. Niezwykle refleksyjna, nawet
skłaniająca do buntu, jest jej druga część. Pollan wskazuje, jak wiele możliwości dają nam grzyby – organizmy, które tworzą pod ziemią wielomilionowe sieci komunikacyjne na wzór neuronowych. Udowodniono, że potrafią pokonać choroby autoimmunologiczne,
przywrócić równowagę środowisku naturalnemu, a także wpływają kojąco na psychikę
również w stanach głębokiej depresji. Czy grzyby mogą być odpowiedzią na samotność,
chorobę i zmiany klimatyczne? A jeśli mogą, dlaczego wciąż ich do tego nie wykorzystujemy? Poszukajcie własnej odpowiedzi, nic nie jest tak banalne, jak tłumaczenie ciekawej pointy.
Natalia Soszyńska — jestem creative copywriterką i dziennikarką. Mieszkam i pracuję w Gdańsku. Dobry copywriting to sztuka, nie sztuczki. Dużo czytam. Zbieram ciekawe książki, mam ich w domu prawie 2000.
Pracuję przy organizacji festiwali literackich, piszę recenzje książek, robię wywiady. Współpracuję z gdańskim TOFU Studio i zrobiłam copy dla projektów, które zdobyły European Design Awards 2019 oraz DNA Paris Award 2019.