Przewiń do góry

Jak zmienić swój umysł?

Recenzja „Jak zmienić swój umysł? Czego nowe badania nad psychodelikami uczą nas o świadomości, umieraniu, uzależnieniu, depresji i transcendencji", Michael Pollan

Natalia Soszczyńska

Nie lubię, kiedy tytuły książek składają się z klikbajtu i wytłumaczenia żartu. Z tej książki nie dowiecie się, jak zmienić swój umysł. To nie podręcznik dla fanów Jimmy’ego Hendrixa ani młodych adeptów grzybowych podróży. Dlaczego nie tłumaczy się kawałów wiemy wszyscy – jednym z najprzyjemniejszych momentów w procesie czytania jest samodzielne wyciągnięcie pointy. Ale kiedy odrzucimy “bestsellerowy” tytuł i zajmiemy się treścią, dostaniemy więcej niż książkę o psychodelikach. To książka o możliwościach nowego sposobu przeżywania życia.

Michael Pollan potrafi doskonale opowiadać. Nie ma znaczenia, czy mówi o gotowaniu (jest autorem bestsellerowej “Magii gotowania”, na podstawie której Netflix wyprodukował miniserial), jedzeniu (napisał sześć bestsellerów o kulturze jedzenia), czy grzybach, które potrafią zmieniać świadomość. Żongluję określeniem “bestseller” dość beztrosko, mimo, że stało się ono synonimem jakiegoś kłamstwa – niemniej, należy przyznać autorowi, że po jego publikcje sięgają czytelniczki i czytelnicy na całym globie. Jego książki zjada się (nomen omen) jak deser. “Jak zmienić swój umysł” to opowieść o historii naturalnej: tego, jak odkryliśmy jej potęgę i jak szybko ją zniszczyliśmy. Narracja Pollana przypomina mi Hawkinga z “Wszechświata w skorupce od orzecha” – potrafi tłumaczyć zawiłe procesy chemiczne i fizyczne w prosty sposób. Jego stanowisko odnośnie wykorzystywania i roli psychodelików nazwałabym eklektycznym: w swojej książce konsekwentnie trzyma się naukowych teorii i badań nad psylocybiną czy MDMA, ale przenosi je również w sferę ludzkiej duchowości. Połączenie substancji psychodelicznych, nauki i rozrywki – idealny przepis na…bestseller, oczywiście.

jak-zmienic-swoj-umysl-czego-nowe-badania-nad-psychodelikami-ucza-nas-o-swiadomosci-umieraniu-uzaleznieniu-depresji-i-transcendencji-w-iext70743784

Jak zmienić swój umysł? Czego nowe badania nad psychodelikami uczą nas o świadomości, umieraniu, uzależnieniu, depresji i transcendencji
Michael Pollan
Wydawnictwo Krytyki Politycznej

Czego dowiesz się z “Jak zmienić swój umysł”?

Doświadczenie podpowiada mi, że osoby, które sięgną po ten tytuł, najprawdopodobniej
wiedzą, kim był Albert Hoffmann i czego dokonał dla ludzkości. Jeśli nie wiedzą – dostaną wiedzę w pigułce (skrót myślowy nieprzypadkowy). Podróż zaczyna się od syntezy LSD i fascynacji, w jaką kwas wprawił pokolenie Baby Boomers. Dowiemy się, dlaczego ta wspaniała substancja jest dziś zakazana i jak doszło do tego, że porzuciliśmy odkrywanie duchowości za pomocą naturalnych substancji, znanych już tysiące lat temu. Z książki wyłania się skomplikowany obraz, łączący możliwości, jakie dają nam substancje psychodeliczne z ograniczeniami, jakie nakłada na nas przyjęty system zachowań.
Pewnie wielu z Was zapyta, czy z książki “Jak zmienić swój umysł” można dowiedzieć się gdzie znaleźć i jak rozpoznać łysiczkę lancetowatą. TAK, dowiecie się. Jeden z badaczy psylocybiny podaje w czasie wywiadu sposób na identyfikowanie tzw. grzybków (sam nie cierpi tego określenia). Powodowana własnymi doświadczeniami przyznam – jest to najlepszy sposób, by dotrzeć do łysiczki lancetowatej w Polsce i rozkoszować się jej właściwościami.
Eksperymenty poszerzania świadomości, psychodeliczne podróże i odbudowywanie
połączenia z naturą to tylko część tej fantastycznej książki. Niezwykle refleksyjna, nawet
skłaniająca do buntu, jest jej druga część. Pollan wskazuje, jak wiele możliwości dają nam grzyby – organizmy, które tworzą pod ziemią wielomilionowe sieci komunikacyjne na wzór neuronowych. Udowodniono, że potrafią pokonać choroby autoimmunologiczne,
przywrócić równowagę środowisku naturalnemu, a także wpływają kojąco na psychikę
również w stanach głębokiej depresji. Czy grzyby mogą być odpowiedzią na samotność,
chorobę i zmiany klimatyczne? A jeśli mogą, dlaczego wciąż ich do tego nie wykorzystujemy? Poszukajcie własnej odpowiedzi, nic nie jest tak banalne, jak tłumaczenie ciekawej pointy.

Natalia Soszyńska — jestem creative copywriterką i dziennikarką. Mieszkam i pracuję w Gdańsku. Dobry copywriting to sztuka, nie sztuczki. Dużo czytam. Zbieram ciekawe książki, mam ich w domu prawie 2000.
Pracuję przy organizacji festiwali literackich, piszę recenzje książek, robię wywiady. Współpracuję z gdańskim TOFU Studio  i zrobiłam copy dla projektów, które zdobyły European Design Awards 2019 oraz DNA Paris Award 2019. 

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.