Przewiń do góry

Gdy regułą jest brak reguł. Netflix i filozofia przemiany

Recenzja „Gdy regułą jest brak reguł. Netflix i filozofia przemiany", Erin Meyer, Reed Hastings

Natalia Soszczyńska

Netflix to kulturowy eksperyment: streamingowa potęga przepuszcza przez swój ultranowoczesny pryzmat głos pokolenia i dyktuje trendy światu, a jednocześnie jest
miejscem pracy dla wybrańców. Jak pracuje się w miejscu, w którym nie ma grafika
urlopowego, limitów na wydatki służbowe i zapisu godzin pracy? Czy Netflix to rewolucja

Netflix - początek

W 1998 roku Reed Hastings i Marc Randolph zakładają, jak sami mówią: start-upik, który pozwala ludziom zamawiać na stronie internetowej filmy na DVD z wysyłką pocztową pod wskazany adres. “Start-upik” po dwóch latach zatrudnia 100 pracowników i notuje 300 000 subskrypcji. Jednak straty w 2000 roku wynoszą aż 57 mln dolarów. Panowie chcą więc sprzedać Netflix Blockbusterowi, potentatowi na rynku rozrywki, w zamian za tworzenie i prowadzenie internetowego oddziału firmy. Kiedy padają stawki, John Antioco, prezes Blockbustera, zaczyna się śmiać, czym najprawdopodobniej przekreśla swoją drogę ku ogromnym pieniądzom. Kilka lat później Blockbuster, tysiąc razy większy od Netflixa, pada, ponieważ nie potrafi przenieść nośników tradycyjnych na streaming internetowy. Tak zaczyna się ta fascynująca opowieść o Netflixie – puszce z marzeniami.

gdy-regula-jest-brak-regul-netflix-i-filozofia-przemiany-w-iext68952604

Gdy regułą jest brak reguł. Netflix i filozofia przemiany
Erin Meyer, Reed Hastings
Znak Literanova

Netflix - za rękę

Bohaterowie książki prowadzą nas przez najważniejsze zasady kultury organizacji przedsiębiorstwa, jakie panują dziś w Netflixie. Wygląda to dość podręcznikowo (na końcu każdego rozdziału jest część podsumowująca, która przypomina, co warto wynieść z przeczytanej treści — bolączka dzisiejszej literatury quasi-poradnikowej), choć czyta się jak scenariusz niezwykłego serialu. Książka napisana została w formie przeplatających się opowieści (to ciekawy przykład storytellingu dla szukających nowoczesnych form zapisu
czytelniczek i czytelników) kluczowych pracowników Netflixa. Książka ma cztery rozdziały,
każdy podzielony jest na trzy części – zagadnienia, które opowiadają strukturę firmy.

Netflix - czy warto?

Warto. To ciekawa propozycja nie tylko dla osób zajmujących się zawodowo budowaniem zespołów pracowników i brandów. Książkę czyta się jak powieść obyczajową, dzięki wielu smaczkom, przemycanym zręcznie przez autorkę. Dowiadujemy się więc, kogo wyrzucono z pracy za niewyrażenie swojego zdania podczas zebrania, a kto przyznał się do kradzieży trzech opakowań płatków śniadaniowych z firmowej szafki. Zupełnie niezwykłe w Netflixie jest podejście do pracowników — a z pewnością niespotykane w Polsce. Kultura organizacji i zarządzania przedsiębiorstwem opiera się na kilku jasnych zasadach. Przede wszystkim — Netflix zatrudnia wyłącznie wybitnych. Nie dobrych ani bardzo dobrych. Interesują ich wyłącznie najbardziej kreatywne umysły świata. Po drugie – w firmie panuje całkowita transparentność i szczerość. Każdy pracownik ma obowiązek w sposób konstruktywny krytykować pomysły swoich przełożonych. Co więcej, przełożeni chętnie pytają podwładnych o to, co zrobili źle lub nie do końca perfekcyjnie.

Netflix - koniec z urlopami

To chyba najciekawszy rozdział książki. W Netflixie nie ma grafików, nikt nie liczy ilości wakacji, na które jeżdżą pracownicy. Potrzebujesz – jedziesz. Co więcej, po powrocie w dobrym tonie jest głośno i dużo opowiadać o swoim relaksie i odwiedzonych podczas
wyjazdu miejscach.
Nie będę zdradzała więcej – to najlepsza książka o kulturze organizacji przedsiębiorstwa, jaka wyszła od lat. Najlepsza, bo jest taka jak cały Netflix – inna niż inne.

Natalia Soszyńska — jestem creative copywriterką i dziennikarką. Mieszkam i pracuję w Gdańsku. Dobry copywriting to sztuka, nie sztuczki. Dużo czytam. Zbieram ciekawe książki, mam ich w domu prawie 2000.
Pracuję przy organizacji festiwali literackich, piszę recenzje książek, robię wywiady. Współpracuję z gdańskim TOFU Studio  i zrobiłam copy dla projektów, które zdobyły European Design Awards 2019 oraz DNA Paris Award 2019. 

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.