
Jedni lubią czytać w kawiarniach, inni najchętniej książki pochłanialiby w komunikacji miejskiej lub ulubionym fotelu. Choć możliwych miejsc lektury (i docierania do nich) jest wiele, trudno zlekceważyć nie tak dyskretny urok miejskich bibliotek, szczególnie, gdy wyglądają jak te, które prezentujemy Wam w poniższym zestawieniu. Zbiory i czytelnie w Montrealu, Singapurze, Nowym Jorku czy w Pradze z jednej strony urzekają nowoczesnym designem, z drugiej – przyciągają wzrok dzięki zachowaniu ducha vintage i akademickiej bibliofilii. Jedno jest pewne: te miejsca to gratka dla każdego miłośnika książek, podróży i architektury. Przedstawiamy subiektywny wybór najpiękniejszych światowych bibliotek, które my sami chcielibyśmy odwiedzić (i, prawdopodobnie, z których już nigdy nie chcielibyśmy wychodzić).
Biblioteka w Trinity Collage
Dublin, Irlandia
Niewątpliwie jedno z najpiękniejszych miejsc w Dublinie, a przy tym największa biblioteka w kraju, której początki sięgają XVI wieku. Jej zbiory obejmują książki, mapy, manuskrypty, czasopisma, gazety, dokumenty muzyczne i fotografie. Trinity Collage zostało założone przez Elżbietę tylko dla irlandzkich protestantów, a jej absolwentami był m.in. Oscar Wilde czy Samuel Beckett. Od końca XVII wieku jest tu przechowywana między innymi Księga z Kells.
Biblioteka Prezydencka Millet Kütüphanesi
Stambuł, Turcja
Biblioteka Prezydencka jest wyjątkowa z wielu powodów. To miejsce zupełnie nowe, założone przez prezydenta Recepa Tayyipa Erdoğana 20 lutego 2020 r. Zgromadzono w niej największą początkową kolekcję na świecie, zawierającą ponad 4 milionów książek w 134 językach i 20 mln artykułów i raportów, co czyni ją też największą biblioteką w Turcji.
Biblioteka mieści się w obrębie kompleksu prezydenckiego i zajmuje powierzchnię aż 125 000 metrów kwadratowych, co pozwala jej na jednorazowe pomieszczenie do jednocześnie do 5000 czytelników. Budynek biblioteki ozdobiono białym i różowym marmurem, zaprojektowanym z wykorzystaniem tradycyjnych motywów seldżuckich, osmańskich i współczesnych.
Biblioteka Klementinum
Praga, Czechy
Znajdujący się na praskim Starym Mieście przepiękny barokowy budynek to Klementinum, jedna z najstarszych czeskich bibliotek.W XVI wieku była siedzibą dawnego kolegium jezuickiego, a z czasem przekształciła się w czeską Bibliotekę Narodową. Jej zbiory obejmują ponad 6,5 miliona woluminów, a jednym z najcenniejszych eksponatów jest martyrologium Kunegundy, kolekcja kodeksów średniowiecznych podarowanych przez króla czeskiego Karola I uniwersytetowi w Pradze w 1366 roku oraz zbiory manuskryptów obejmujące m.in. kodeks wyszehradzki z końca XI wieku. Nie bez powodu mówi się, że to jedna z najpiękniejszych bibliotek na świecie – jej wnętrze jest barokowe i nietknięte od XVIII wieku. W znakomitym stanie zachowały się m.in. freski na suficie, które zostały namalowane przez czeskiego artystę Jana Hiebla. Warto się tam wybrać podczas wizyty w Pradze.
Biblioteka w BAnQ Vieux
Montreal, Kanada
Biblioteka położona jest w samym centrum Quebecu i należy do 10 centrów archiwalnych Bibliothèque et Archives nationales du Québec (BAnQ), w którym przechowywane są liczne publiczne i prywatne zasoby (ponad 15 000 publikacji źródłowych, 100 tytułów czasopism i 20 000 mikrofilmów!). To miejsce obowiązkowe dla genealogów i osób zainteresowanych historią rodzin, ponieważ biblioteka oferuje imponującą kolekcję materiałów na ten temat. Duża część z nich została odziedziczona z centralnej biblioteki Salle Gagnon w Montrealu. Patronom, należącym głównie do branży edukacyjnej i zawodowej, udostępniany jest sprzęt do czytania i kopiowania. Patronami są także historycy, biografowie, przedstawiciele mediów, producenci, redaktorzy i prawnicy.
Stadtbibliothek
Stuttgart, Niemcy
Stadtbibliothek Stuttgart to publiczna biblioteka miasta Stuttgart, która przed kilkoma laty została uznana za krajową Bibliotekę Roku, która szybko stała się nowym intelektualnym centrum Stuttgartu. Jest zorganizowany jako oddział miejskiego biura kultury i składa się z biblioteki centralnej, 17 bibliotek dzielnicowych oraz dwóch bookmobilów. Eun Young Yi, jej koreański architekt, uważa jej fasadę, złożoną z setek szklanych pustaków, za „wypolerowany klejnot”. Choć w ciągu dnia górująca nad Mailänder Platz biblioteka może wydawać się szara i bezpretensjonalna, tak nocą jej sześcian świeci opalizującym błękitem. Wchodząc do budynku, przed zwiedzającym otwiera się nowa perspektywa: pusty, 14-metrowy hol, do którego wpada światło tylko z jednego okna, a potem 100 m2 pustej przestrzeni, aby zrównoważyć codzienny zgiełk. Zdaniem architekta, to „serce” tego miejsca, które wprowadza tak wytęskniony nastrój spokoju. Biblioteka jest otwarta dla ludzi ze wszystkich narodów, co symbolizują także inskrypcje na zewnętrznych ścianach budynku: słowo „Biblioteka” jest napisane srebrnymi literami na ścianie zachodniej, po koreańsku na wschodzie, po arabsku na południu i po niemiecku na północy.
Nowojorska Biblioteka Publiczna
Nowy Jork, Stany Zjednoczone
Kto nie słyszał o jednej z największych bibliotek publicznych na świecie, która jednocześnie jest jedną z najważniejszych bibliotek naukowo-badawczych w USA? Zbudowany w 1911 roku ośrodek niezmiennie przyciąga tłumy turystów i nowojorczan, który chętnie korzystają z bogatej oferty. Znajdziecie tam m.in. Biblia Guttenberga czy rękopis Deklaracji Niepodległości napisany przez Thomasa Jeffersona. Oprócz imponujących zbiorów, liczących ponad 2 mln egzemplarzy, zwiedzający mogą w niej podziwiać m.in. niezwykłą Czytelnię Główną z jej ogromnymi oknami i lśniącymi żyrandolami. A to wszystko zupełnie za darmo.
library@orchard
Singapur
Library@orchard to nietypowa biblioteka publiczna pod zarządem National Library Board of Singapore w centralnej części Singapuru. Założono ją wskutek opinii uzyskanych w National Reading Survey, a jej oferta jest skierowana przede wszystkim do młodych dorosłych. Szybko stała się popularnym i modnym miejscem, torując drogę do kolejnych innowacji, takich jak seria atrakcyjnych programów: music@orchard (występy raperów i zespołów rockowych) lub comics@orchard, w ramach którego komiksy po raz pierwszy były wypożyczane w bibliotekach publicznych Singapuru. Obecność kawiarni, budek muzycznych i niepowtarzalna atmosfera sprawiły, że library@orchard cieszy się dziś ogromną popularnością i jest odwiedzana przez średnio ponad 1,4 miliona odwiedzających rocznie. Co więcej, jej sukces skłonił NLB do założenia pierwszej w Singapurze publicznej biblioteki sztuk widowiskowych – library@espanade.
Biblioteka w Rijksmuseum
Amsterdam, Holandia
Otwarta w 1885 roku biblioteka w Rijksmuseum (czyli Narodowym Muzeum w Holandii) specjalizuje się w badaniach nad holenderską sztuką i historią; jest też największą i najstarszą biblioteką tego typu w kraju. Budynek został zaprojektowany przez Pierre’a Cuypersa, architekta znanego także z projektu Dworca Centralnego w Amsterdamie. Warto tam wstąpić, zwiedzając zachwycające zbiory muzealne.
Biblioteka Uniwersytecka
Warszawa, Polska
Dlaczego akurat ona? Bogate zbiory i przestronne pomieszczenia do nauki to jedno, ale zdecydowaliśmy się umieścić ją w rankingu ze względu na atrakcyjny i funkcjonalny budynek oraz znajdujący się na jego dachu niepowtarzalny ogród, który jest jednym z największych i najpiękniejszych ogrodów dachowych w Europie! Nowy gmach Biblioteki szybko przypadł do gustu nie tylko mieszkańcom stolicy, ale i jurorom międzynarodowych konkursów architektonicznych, którzy przyznali projektowi liczne nagrody. Sama biblioteka powstała równolegle do utworzonego w 1816 r. Królewskiego Uniwersytetu Warszawskiego, jednak już po dwóch latach została od niego usamodzielniana, stając się biblioteką publiczną. Od tego czasu przyciąga nie tylko studentów i bibliofilów, ale i turystów, zaciekawionych jego nietypową scenerią, często wykorzystywaną jako miejsce koncertów, kina letniego i gier miejskich. W ogrodzie znajdziecie między innymi staw, fontannę i granitowe rzeźby Ryszarda Stryjeckiego.