Przewiń do góry
the pulitzer

źródło zdjęcia: Facebook Pulitzer Prize

Nagroda Pulitzera 2021 przyznana. Kto ją otrzymał?

the night

The Night Watchman
Louise Erdrich
Wydawnictwo Harper
464 stron

Istniejąca od ponad stu lat Nagroda Pulitzera przyznawana raz w roku najlepszym materiałom dziennikarskim, literaturze pięknej oraz muzyce. Tegoroczną laureatką nagrody specjalnej została osiemnastolatka Darnella Frazier, która nagrała aresztowanie i morderstwo George’a Floyda pod koniec maja 2020 roku. A kto zdobył Nagrodę Pulitzera w dziedzinie literatury?

 

Pulitzer Prize, fot. Facebook

Nagroda Pulitzera 2021

Nagroda Pulitzera została ufundowana w 1917 roku przez amerykańskiego dziennikarza i wydawcę Josepha Pulitzera o węgierskich korzeniach. Pierwsza edycja uhonorowała wyłącznie dziennikarzy, jednak już w 1918 nagroda została przyznana także pisarzom, a od 1922 roku – poetom. W 1962 roku po raz pierwszy nagrodzono także twórców literatury non-fiction. Laureatów zazwyczaj wybiera się głównie spośród twórców amerykańskich, jednak dwóch Polaków także otrzymało to wyróżnienie – Tomasz Tomaszewski i Piotr Poraj Poleski (2006). Najlepsi wybierani są przez jury działające przy Uniwersytecie Columbia.
W tym roku Jury zdecydowało się uhonorować osobę, która niespodziewanie wylądowała w centrum tragedii i odważyła się „stworzyć wideo, które wywołało protesty przeciwko brutalności policji na całym świecie. To podkreśla kluczową rolę obywateli w dążeniu dziennikarzy do prawdy i sprawiedliwości”.

W dziedzinie literatury pięknej nagrodę otrzymała Louise Erdrich za powieśćThe Night Watchman” (z ang. „Nocny stróż”). Książka oparta jest na wspomnieniach dziadka autorki, który w latach 50. XX wieku pracował jako nocny strażnik w fabryce kamieni łożyskujących na terenie rezerwatu w Północnej Dakocie. Głównym tematem powieści są konsekwencje wprowadzenia w 1953 roku nowych przepisów, mających docelowo zintegrować rdzennych Amerykanów z resztą społeczeństwa, których rzeczywistym skutkiem było jednak całkowite zlikwidowanie autonomii plemion i niezależności rezerwatów.  Kapituła określiła powieść Erdrich „majestatyczną i wielogłosową”, a historia została została opowiedziana ze „zręcznością i wyobraźnią”.

Nagrody w pozostałych najważniejszych kategoriach:

Najlepszy dramat – Katori Hall za sztukę „The Hot Wing King”

Najlepsza biografia – „The Dead Are Arising: The Life of Malcolm X” Lesa i Tamary Payne’ów,

Literatura faktu – „Wilmington’s Lie: The Murderous Coup of 1898 and the Rise of White Supremacy” Davida Zucchino

Podobnie jak w 2020 roku nazwiska laureatów zostały ogłoszone online.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.