Przewiń do góry
laureaci

źródło zdjęcia: Facebook/NagrodaLiterackaWarszawy

O czym są książki nagrodzone Nagrodą Literacką m.st. Warszawy 2021?

21 czerwca poznaliśmy laureatów 14 edycji Nagrody Literackiej m.st. Warszawa. Komu przyznano nagrody w kategoriach: Proza, Poezja, Literatura dziecięca i Książka o tematyce warszawskiej? Kto otrzymał tytuł Warszawskiej Twórczyni? 

Historia Nagrody Literackiej m.st. Warszawy sięga czasów przedwojennych. Konkurs stanowi kontynuację tradycji nagrody przyznawanej w latach 1926-38, przerwanej z powodu wybuchu II wojny światowej. Nagroda Literacka m. st. Warszawy została reaktywowana przez Radę Miasta Stołecznego Warszawy w 2008 roku. Od tego czasu przyznawana jest w obecnej formie w 4 kategoriach. Tegorocznych laureatów wybrało Jury w składzie: Justyna Sobolewska (Przewodnicząca Jury), Maciej Jakubowiak (Sekretarz Jury), Anna Kramek-Klicka, Eliza Kącka, Jarosław Klejnocki, Agnieszka Sowińska i Karolina Szymaniak.

 

fot. Materiały prasowe Nagrody Literackiej m.st. Warszawy

tkankimiekkie

Tkanki miękkie
Zyta Rudzka
Wydawnictwo W.A.B.
Liczba stron: 288

Proza – Zyta Rudzka

Nagrodzona za „Tkanki miękkie” autorka jest nie tylko pisarką, która na polskiej scenie literackiej debiutowała już w latach 90., ale także zasłużoną scenarzystką i psycholożką. Wśród nominowanych do Nagrody Literackiej m.st. Warszawy znalazła się po raz drugi.

W ostatnich latach Rudzka została doceniona m.in. za „Krótką wymianę ognia”, która przyniosła jej nominację do Nagrody Nike. Z kolei poruszające „Tkanki miękkie” zostały uznane za jedną z najlepszych powieści ostatniej dekady przez Tygodnik „Polityka.

W swojej najnowszej książce pisarka w błyskotliwym i ostrym stylu portretuje mężczyznę swojej epoki – z naciskiem na jego słabości i kryzys, który bohater właśnie przechodzi. Rudzka bawi się językiem, tworząc sugestywny obraz trudnych relacji ojca z synem i wiejskiej społeczności. To powieść przewrotna, nieoczywista, a także – jak to w przypadku Zyty Rudzkiej – znakomicie napisana.

Okladka__Zakłady_holenderskie.indd

Zakłady holenderskie
Radosław Jurczak
Wydawnictwo: Biuro Literackie
Liczba stron: 48

Poezja – Radosław Jurczak

„Zakłady holenderskie” (nominowane także Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej „Silesius” i do Nagrody Literackiej Gdynia) to drugi tomik Radosława Jurczaka, laureata Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius z roku 2017. O autorze pisaliśmy już w artykule o najzdolniejszych poetach młodego pokolenia. Jurczak porusza się po czasie przyszłości, mieszając języki poezji, popkultury i fizyki, tocząc jednocześnie przewrotną grę z tradycją poetycką spod znaku Miłosza i Kochanowskiego. „Zakłady holenderskie” to posthumanistyczna wizja rzeczywistości, w którym ludźmi rządzi logika algorytmów i pozostałego po obecnych pokoleniach plastiku.  

yellowstone

Którędy do Yellowstone? Dzika podróż po parkach narodowych
Aleksandra Mizielińska, Daniel Mizieliński
Wydawnictwo Dwie Siostry
Liczba stron: 128

Literatura dziecięca – Aleksandra i Daniel Mizielińscy

Aleksandra i Daniel Mizielińscy to graficy i ilustratorzy doceniani zarówno w Polsce, jak i za granicą, którym sławę przyniosła publikacja „Mapy. Obrazkowa podróż po lądach, morzach i kulturach świata”. Są laureatami wielu nagród, m.in. Bologna Ragazzi Award z 2010 roku. Nagrodę m.st. Warszawy otrzymali za komiks, w którym opowiadają dzieciom o parkach narodowych na całym świecie, od Yellowstone po Komodo. Co ciekawe, w „Którędy do Yellowstone? Dzika podróż po parkach narodowych” mieszają różnorodne techniki wykonawcze: prócz komiksu na łamach książki zawarte są ryciny, rozkładówki czy rysowany zielnik. To idealny, pouczający (a przy tym bardzo piękny!) prezent dla najmłodszych czytelników.

najlepszemiasto

Najlepsze miasto świata
Grzegorz Piątek
Wydawnictwo W.A.B.
liczba stron: 512

Książka o tematyce warszawskiej – Grzegorz Piątek

Grzegorz Piątek przedstawia się przede wszystkim jako architekt, krytyk i historyk architektury, a dopiero później pisarz. W latach 2005–2011 pracował jako redaktor miesięcznika „Architektura-Murator”, a od 2011 jest prezesem zarządu Fundacji Centrum Architektury. Jego książka „Najlepsze miasto świata. Warszawa w odbudowie 1944-1949” to historia o wyzwaniach związanych z budową nowego miasta na zgliszczach dawnej Warszawy. To opowieść nie tylko o trudach i dylematach politycznych, związanych z odbudową miasta z ruin, ale także o ludziach odpowiedzialnych za nowy kształt miasta – czyli zarówno urbanistach i i architektach BOS-u, jak i władzach politycznych państwa. Wcześniej autor za tę samą książkę otrzymał Nagrodę Architektoniczną Prezydenta m.st. Warszawy.

 Warto zauważyć, że Grzegorz Piątek był już raz laureatem Nagrody m.st. Warszawy za książkę „Sanator. Kariera Stefana Starzyńskiego”.

rudnianska

XY
Joanna Rudniańska
Wydawnictwo Muchomor
liczba stron: 68

Warszawski twórca/twórczyni – Joanna Rudniańska

Warszawski twórca/twórczyni to nagroda stworzona dla zasłużonych pisarek i pisarzy związanych w znaczący sposób z Warszawą. Tegoroczna laureatka, Joanna Rudniańska, została już raz doceniona przez Jury prestiżowego konkursu w kategorii literatury dziecięcej (nominacja za książkę „XY” w 2013 roku). Na co dzień autorka tworzy książki zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Jest również laureatką Międzynarodowej Nagrody im. Janusza Korczaka, a jej książki zostały wpisane na Listę Skarbów Muzeum Książki Dziecięcej.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.