Przewiń do góry
wroclaw

Photo by Reiseuhu/Unsplash

Bookme Poleca
Bookme Poleca

Mikroprzewodnik po księgarniach kameralnych.
Część trzecia: Wrocław

W ramach cyklu Bookme prezentujemy subiektywne przewodniki po, naszym zdaniem, wyjątkowych miejscach z książkami w całej Polsce.

Pokazaliśmy już wam księgarnie krakowskie oraz księgarnie warszawskie. Dziś zapraszamy na wirtualną wycieczkę do stolicy Dolnego Śląska. Wrocław od lat przyciąga turystów malowniczą architekturą, bogatą historią oraz zróżnicowaną ofertą kulturalną. Oprócz popularnych turystycznych punktów, takich jak Ostrów Tumski, Rynek czy Panorama Racławicka, znajdziecie tu także kameralne księgarnie, w których regularnie odbywają się spotkania z pisarzami oraz festiwale literackie (w końcu bycie drugą w Polsce Europejską Stolicą Literatury Unesco zobowiązuje – to we Wrocławiu odbywa się festiwal Silesius, Międzynarodowy Festiwal Opowiadania czy Bruno Schulz Festival).

Które księgarnie warto odwiedzić podczas wizyty te Wrocławiu? Sprawdźcie w naszym przewodniku!

1. Tajne Komplety

ul. Przejście Garncarskie 2, godz. otwarcia: 11-20, niedziela: 12-18
Jak reklamują swoje miejsce właściciele, Tajne Komplety to „prawdziwa księgarnia, a nie sklep z książkami”. A czym się takie miejsce wyróżnia? Po pierwsze, staranną selekcją literatury i przyjazną atmosferą. Znajdziecie tu ponad 10 tysięcy tytułów, w tym beletrystykę, sztukę, nauki społeczne, humanistykę, nowatorskie książeczki dla dzieci… Ponadto właściciele zadbali także o potrzeby melomanów, czyli o oryginalne winyle i płyty CD. W lokalu regularnie organizowane są panele dyskusyjne, konferencje, spotkania autorskie i kameralne koncerty. Jeśli szukacie we Wrocławiu miejsca do pracy z dobrym WiFi i jakościową kawą, Tajne Komplety spełnią wasze oczekiwania. I to z nadwyżką.

Tajne Komplety, fot. Facebook księgarni

Ciekawostka: Tajne Komplety to księgarnia partnerska Dolnośląskiej Szkoły Wyższej Tajne Komplety, prowadzona przez Fundację na Rzecz Kultury i Edukacji im. Tymoteusza Karpowicza. Zamówienie możecie zrobić także online na stronie: www.tajnekomplety.pl

2. Księgarnia Hiszpańska Elite

ul. Szajnochy 5, godz. otwarcia: 10-18 

Ta księgarnia, schowana jest w urokliwym Zaułku Solnym przy ulicy Szajnochy, to symbol multikulturowego Wrocławia. Lokal prowadzony przez Ewę Malec od lat stanowi ważne miejsce na mapie miasta nie tylko dla wrocławian, ale także dla zamieszkujących Śląsk Hiszpanów i emigrantów z Ameryki Południowej. Oryginalny mural zaprasza do odwiedzenia krainy literatury hiszpańskiej, gdzie znajdziesz zarówno literaturę piękną i humanistykę w oryginale, jak i wszelkie materiały do nauki języka hiszpańskiego i portugalskiego. Ponadto księgarnia zapewnia wyselekcjonowane tłumaczenia (w tym powieści hiszpańskich i latynoamerykańskich) oraz szeroki dział – przede wszystkim rodzimej – poezji. To nie tylko księgarnio-kawiarnia, ale też miejsce kultury i inicjatyw prospołecznych. Cyklicznie organizowano tam spotkania autorskie oraz wydarzenia promujące kulturę hiszpańską i latynoską. Niestety, miejsce bardzo ucierpiało z powodu pandemii. Można je wirtualnie wesprzeć na portalu Zrzutka.pl lub poprzez zamówienie książek na stronie: www.ksiegarniahiszpanska.pl Czy wiedzieliście, że to jedna z największych hiszpańskojęzycznych księgarni w sieci?

 

fot. Facebook księgarni

 

3. Cocofli - books art cafe wine bar

ul. Włodkowica 9, godziny otwarcia: 12:00-22:00

Kawa, wino i literatura! Czy czy można chcieć czegoś więcej? Pewnie tak, tylko po co. 😉 Cocofli to oryginalna, autorska kawiarnio-winiarnia, znajdująca się w centrum wrocławskiej Dzielnicy Wzajemnego Szacunku. Jak piszą na swoim facebookowym profilu właściciele, „Jesteśmy otwarci na różnorodność treści, tęsknot i dążeń. Cocofli powstało z tą właśnie myślą – jako inkubator, miejsce inspiracji, spotkań, wystaw i kameralnych koncertów.”

Książki na półkach oddają wartości wyznawane przez założycieli. Dostaniesz tam literaturę z dziedziny szeroko pojętej humanistyki, sztuki, architektury, designu, filozofii, socjologii i medioznawstwa. Znajdzie się też coś dla fanów komiksów i ambitnych książek dla dzieci.

W tym wyjątkowym miejscu, prócz książek, dostaniesz też pyszne ciasta, jakościową kawę klasy Specialty, parzoną także w sposób alternatywny (drip, chemex i aeropress) oraz wyselekcjonowane wino w przystępnej cenie pochodzące m.in. z Portugalii, Gór Piemontu, Gaskonii i Izraela. Nic tylko złożyć zamówienie, usiąść na jednej z wygodnych kanap i oddać się lekturze!

fot. Facebook Cocofli

4. Księgarnia Podróżnika

ul. Wita Stwosza 19/20 godziny otwarcia: 10-18

Miejsce dla osób, które nie potrafią przez dłuższy czas usiedzieć w miejscu! Jeśli ty również lubisz spędzać wolny czas w terenie, a wieczorami snujesz marzenia o odległych lądach, to księgarnia dla Ciebie.

Księgarnia Podróżnika istnieje we Wrocławiu od 1993 roku, zapewniając najszerszą ofertę podróżniczą w mieście (niektórzy twierdzą, że wręcz w całej Polsce). Dostaniesz tam szeroko pojętą literaturę podróżniczą i górską, oryginalne wydania polskich oraz zagranicznych pozycji kartograficznych, plany miast, mapy i albumy, przewodniki, leksykony i globusy. W wyborze pomogą Ci naprawdę doświadczeni, życzliwi właściciele. Będziesz chciał_a tam wrócić!

Sklep znajdziecie także w formie wirtualnej: http://www.ksiegarnia-podroznika.pl/

fot. Facebook księgarni

5. Księgarnia Kameralna Niskie Łąki

ul. Madalińskiego 10/16 godz. otwarcia 10:00-19:00

Ta niewielka księgarnia kameralna znajduje się w Narodowym Forum Muzyki. Gdyby chcieć ją opisać za pośrednictwem słów-kluczy, należałoby użyć następujących: książki, muzyka, papier i wypoczynek. Niech cię jednak ten opis nie zwiedzie – prócz pozycji dotyczących muzyki znajdziesz także beletrystykę, książki dla dzieci, pozycje filozoficzne, popularnonaukowe, humanistyczne oraz albumy pełne sztuki. Ponadto księgarnia oferuje wydawnictwa nutowe oraz artykuły papierniczo-piśmiennicze. To stylowe i starannie dopracowane miejsce, które przypadnie do gustu osobom ceniącym sobie spokój, przestrzeń i klasę.

 

fot. Niskie Łąki/Facebook

Zgadzasz się z naszą selekcją? Daj znać w komentarzu!

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.