Przewiń do góry
Bookme Poleca
Bookme Poleca

Mikroprzewodnik po księgarniach kameralnych.
Część druga: Warszawa

Niedawno zapoczątkowaliśmy nowy cykl Bookme, w którym prezentujemy subiektywne przewodniki po, naszym zdaniem, wyjątkowych miejscach z książkami, które są rozsiane na terenie całego kraju.

W pierwszej kolejności pokazaliśmy wam księgarnie krakowskie. Dziś przyszła kolej na stolicę. Trudno doliczyć się liczby księgarń w Warszawie; my zdecydowaliśmy przybliżyć wam 5 z nich, do których sami uczęszczamy z przyjemnością. Kupicie tam starannie wyselekcjonowaną literaturę lub wysłuchacie interesujących dyskusji podczas spotkań z twórcami.

Pamiętajmy, aby wspierać takie miejsca na co dzień, na przykład w ramach akcji Książki kupuję kameralnie 🙂

Zapraszamy na wirtualny spacer po księgarskiej Warszawie!

1. Wrzenie świata

ul. Gałczyńskiego 7, Warszawa, godz. otwarcia: 10-22

Warszawski klasyk – to miejsce zna chyba każdy mól książkowy (oraz czytelnik Kapuścińskiego, ponieważ to od tytułu jego powieści zapożyczona została nazwa lokalu). Księgarnia literacka non-fiction została założona przez Mariusza Szczygła, Wojciecha Tochmana oraz Pawła Goźlińskiego w 2010 roku i natychmiast podbiła serca warszawiaków. Mimo że lokal znajduje się dwa kroki od gwarnego Nowego Świata, to panuje w nim spokój i rodzinny klimat – w sam raz, aby popracować lub poczytać. To nie tylko miejsce, w którym dostaniecie interesujące książki (twórcy księgarni stawiają przede wszystkim na literaturę faktu), ale także miejsce spotkań, lektury i wydarzeń kulturalnych. Do tej pory odbyło się ich już około 500. Oprócz tego lokal posiada uroczy ogródek z leżakami, który funkcjonuje w sezonie letnim. Uważajcie w nim na szczeliny istnienia! 😉

Wrzenie Świata, fot. Filip Springer Instytut Reportażu

fot. TripAdvisor

Ciekawostka: przy księgarni funkcjonuje Instytut Reportażu, więc istnieje spora szansa, że natkniecie się tam na znanych polskich reporterów w trakcie pracy.

2. Big Book Cafe

ul. Jarosława Dąbrowskiego 81, godz. otwarcia: 10-18 

Księgarnia, kawiarnia i centrum spotkań literackich Big Book Cafe znajduje się na Starym Mokotowie i jest tworzona przez Fundację „Kultura nie boli“ – organizację pozarządową zajmującą się wspieraniem literatury. Jej celem jest ożywienie twórczej dyskusji o literaturze.

Big Book Cafe słynie ze spotkań z szanowanymi autorytetami – artystami i profesjonalistami reprezentującymi różnorodne dyscypliny. W trakcie spotkań prowadzonych przez Paulinę Wilk, bohaterowie opowiadają, jak czytanie pomogło im osiągnąć marzenia i spełnienie. Przygotowują też listę książek, do których wracają ze szczególnym sentymentem. Bohaterami spotkań byli już m.in. Maria Peszek i Magda Umer, prawnik Adam Bodnar, aktorka Magdalena Cielecka, dziennikarka Magda Mołek, endokrynolog Krystian Jażdżewski, filozof Tomasz Stawiszyński czy sportowiec Tomasz Majewski.

 

fot. Big Book Cafe

Ciekawostka: Fundacja „Kultura nie boli“ zajmuje się także organizacją festiwalu literackiego Big Book Festival. Z racji tego, że miejsce ma charakter społeczny, cały dochód idzie na utrzymanie księgarnio-kawiarni. A zatem kupując w księgarni książkę, kawę albo ciastko, wspierasz fundację i przyczyniasz się do organizacji festiwalu!

 

3. Księgarnia Korekty

ul. aleja Wyzwolenia 14, godziny otwarcia: 11-19, sobota 11-15, niedziela zamknięte

Kolejne niezwykłe miejsce w centrum – tym razem tuż przy Placu Zbawiciela. Możesz tu przyjść i odpocząć od zgiełku miasta. Od progu przywita Cię szeroki uśmiech właścicielek oraz zapach świeżej kawy i farby drukarskiej. Wybór książek jest tu ogromny: od literatury faktu, przez prozę i poezję, aż po albumy i przewodniki. Oprócz tego w lokalu zostało wydzielone specjalne miejsce, aby przysiąść i napić się kawy, herbaty lub sezonowego drinka. Oczywiście, w księgarni organizowane są także spotkania literackie oraz przeglądy. To zdecydowanie miejsce z duszą. Polecamy.

 

fot. Książka na telefon

fot. FB Księgarni Korekty

Ciekawostka: Księgarnia Korekty to miejsce przyjazne dzieciom. Dział dziecięcy jest bardzo dobrze zaopatrzony, jest tu też klimatyczny kącik dla najmłodszych z pięknie wydanymi egzemplarzami książek.

4. Księgarnia Tajfuny

ul. Chmielna 12, Godz. otwarcia: od poniedziałku do piątku 11:00-19:00

Perełka na mapie Warszawy. Po pierwsze, to księgarnia azjatycka, stawiająca na najlepszą selekcję literatury z Azji Południowo-Wschodniej: Japonii, Tajwanu, Chin, Korei. Założyły ją japonistki Anna Wołcyrz i Karolina Bednarz (znana z książek o Japonii „Kwiaty w pudełku” oraz bloga „W krainie tajfunów”). Po drugie, każdy egzemplarz został przeczytany i wybrany przez profesjonalny zespół, który może je polecić całym sercem. Tajfuny to miejsce stworzone przez pasjonatów, co czuć podczas wizyty w tym ustronnym, doskonale przemyślanym lokalu w centrum Warszawy, zaprojektowanym z niemal japońską troską o estetykę. Znajdziecie tutaj tylko dobre książki – zarówno literaturę piękną, jak i reportaże lub albumy. Nie zdziwcie się, jeśli zakup książki przerodzi się w inspirującą rozmowę o literaturze. Bo co tu dużo mówić – Tajfuny uzależniają.

fot. Rynek Książki

5. Nowa Księgarnia

ul. Madalińskiego 10/16 godz. otwarcia 10:00-19:00

A co, gdyby połączyć wizytę w teatrze z wizytą w księgarni – lub na odwrót? No więc nie dość, że Nowy Teatr ma to wszystko w jednym miejscu, to jeszcze znajdziecie tu wygodne kanapy do czytania oraz smaczne menu w restauracji, także zlokalizowanej mokotowskim teatrze. My księgarnię w Teatrze Nowym cenimy przede wszystkim ze względu na przemyślaną selekcję: nie ma tu pozycji przypadkowych, są dostępne praktycznie wszystkie uznane nowości wydawnicze, a także przemyślana oferta poezji i książek dla dzieci (co w księgarniach wcale nie jest takie częste). A że przy okazji można się spotkać ze znajomymi lub po zakupach skoczyć na spektakl Krzysztofa Warlikowskiego? Takim inicjatywom mówimy stanowcze TAK.

 

fot. FB Teatru Nowego

A ty które księgarnie w Warszawie umieściłbyś na swojej liście? Daj znać w komentarzu!

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.