Przewiń do góry
zdjeciewtle

źródło zdjęcia: Pexels/Caio 

Bookme Poleca
Bookme Poleca

Mikroprzewodnik po księgarniach kameralnych.
Część pierwsza: Kraków

Księgarnie kameralne posiadają wszystko to, co lubimy najbardziej – przemyślaną selekcję książek, unikalną atmosferę, oraz, oczywiście, właścicieli pełnych wiedzy i  pasji. To przede wszystkim oni odpowiadają za klimat naszych ulubionych miejsc, dlatego pamiętajmy, by wspierać ich na co dzień, na przykład w ramach akcji Książki kupuję kameralnie!

W nowym cyklu Bookme będziemy prezentować subiektywne przewodniki po, naszym zdaniem, wyjątkowych miejscach z książkami, które są rozsiane na terenie całego kraju.

W pierwszej kolejności chcemy Wam przedstawić księgarnie krakowskie. Wybór nie był prosty – w końcu nie bez powodu Kraków od kilku lat jest Miastem Literatury UNESCO. W Grodzie Kraka można znaleźć ponad dwadzieścia księgarń; my zdecydowaliśmy przybliżyć wam 5 z nich, do których sami uczęszczamy regularnie. Nierzadko są to miejsca, które oprócz książek udostępniają także specjalne miejsce do czytania – dzięki temu można zarówno zrobić wartościowe zakupy, jak i zaszyć się z gorącą herbatą i laptopem. Koniecznie udajcie się tam podczas kolejnej wizyty w Krakowie!

1. Massolit Books

ul. Felicjanek 4, godziny otwarcia 9-20

Nasz personalny numer jeden. Nie sposób zliczyć, ile razy poszliśmy tam poczytać, popracować, porozmawiać z przyjaciółmi, albo po prostu schować się przed światem… To bardzo krakowskie miejsce, ale w pozytywnym znaczeniu tego słowa. Massolit specjalizuje się w literaturze anglojęzycznej, więc jeśli lubisz czytać powieści w oryginale lub potrzebujesz trudno dostępnej literatury specjalistycznej, to miejsce dla Ciebie. Oprócz tego w Massolicie znajdziesz przepiękne albumy o sztuce, przegląd zagranicznej prasy (np. najnowsze numery New Yorkera) oraz stylowe, stare meble. Podczas wizyty koniecznie zamów jeden z przepysznych wypieków (uwaga, porcje są dość duże!) oraz kakao, a jeśli to wieczór – lampkę wytrawnego wina. Zapewniamy – nie będziesz mieć ochoty już nigdy opuścić tego miejsca.

Massolit Books, fot. Wiedza księgarza

Massolit Books, fot. Wiedza księgarza

 

Ciekawostka: Oprócz książek, Massolit posiada także „oddziały kulinarne”: Massolit Cooks na krakowskim Kazimierzu, Massolit Bakes na Podgórzu oraz Massolit Bakery&Cafe, która znajduje się tuż za rogiem księgarni, na ulicy Smoleńsk. Możesz tam spróbować oryginalnych nowojorskich bajgli, idealnych tart na słono oraz całej selekcji słodkich wypieków – my szczególnie polecamy wegańskie cynamonki i obfite ciasto marchewkowe. W końcu nie samą literaturą żyje człowiek.

2. De Revolutionibus Books&Cafe

ul. Bracka 14, godziny otwarcia: 9-18 w tygodniu, 10-19 w soboty, 10-17 w niedziele

Księgarnia De Revolutionibus znajduje się w samym sercu Krakowa, kilka kroków od placu Wszystkich Świętych. Oprócz księgarni to także miejsce, w którym bardzo często odbywają się spotkania literackie, premiery książek, dyskusje dotyczące życia społecznego, ale też problemów filozoficznych, matematycznych czy teologicznych. To tu traficie w trakcie Festiwalu Conrada albo z okazji premiery pisma poetyckiego KONTENT. Na co dzień znajdziesz tu szeroki wybór literatury humanistycznej, beletrystyki, reportażu, literatury dziecięcej, literatury obcojęzycznej oraz poezji. W De Revolutionibusie dostaniecie także dizajnerski asortyment opracowany we współpracy z takimi młodymi artystami jak Ewelina Lebida czy Ada Augustyniak. Oczywiście, można się tu także napić znakomitej kawy i herbaty, a także przegryźć coś słodkiego. Konieczny przystanek podczas spaceru w okolicach krakowskiego rynku.

 

Księgarnia – De Revolutionibus Books&Cafe

fot. Księgarnia deRevolutionibus

3. Kawiarnia Literacka

ul. Krakowska 41, godziny otwarcia: 12-19

Kawiarnia Literacka ma w sobie wszystko: z jednej strony to miejsce, do którego możesz przyjść w spokoju wybrać i zakupić książki, z drugiej – to lokal bardzo mocno stojący spotkaniami (nie tylko literackimi, chociaż również). Szerokie parapety i wygodne kanapy zachęcają do spędzenia tu długich godzin zarówno na lekturze lub pracy, jak i rozmowach z przyjaciółmi. Oprócz szerokiej selekcji kawy i herbaty spróbujecie tutaj pysznych wypieków, deski serów, a także napijecie się wina. To naprawdę unikatowe miejsce na mapie Krakowa, w którym można spędzić cały dzień (wiemy z doświadczenia).

Ciekawostka: to miejsce przyjazne dzieciom – w lokalu wydzielone jest specjalne miejsce dla najmłodszych czytelników, w którym znajdziecie pudełka z zabawkami, czytankami i interaktywnymi grami.

Kraków Travel

fot. Krakow.travel

4. Księgarnia Karakter

ul. Tarłowska 12, godziny otwarcia: 9-18 

Czy jest to księgarnia z najbardziej rozpoznawalnym, inteligentnym i zdystansowanym marketingiem w Polsce? Niewykluczone. Właściciele wydawnictwa Karakter reklamują się hasłem Wydajemy, co nam się podoba, i bardzo dobrze, bo jak mało kto wiedzą, co dobre w literaturze. Autorską księgarnię otworzyli w 2018 roku i pomimo niewielkiego metrażu znajdziecie tam wszystko, czego potrzebujecie: wybór książek wydawanych przez wydawnictwo (Karakter specjalizuje się w eseistyce oraz publikacjach na temat designu, sztuki i architektury) oraz selekcję najbardziej interesujących nowości. W księgarni organizowane są też interesujące spotkania literackie – polecamy śledzić fanpage, aby pozostać na bieżąco.

Kraków Travel

fot. Kraków.Travel

 

Czy reklamy muszą być nudne? Oni udowadniają, że niekoniecznie! [GALERIA] - dziennikpolski24.pl

fot. Dziennik Polski

5. Lokator

ul. Mostowa 1, godziny otwarcia: od poniedziałku do niedzieli 10:00-20:00

W przeszłości Lokator był jednym z najpopularniejszych klubokawiarni na Kazimierzu, gdzie odbywały się liczne koncerty i spotkania Dyskusyjnego Klubu Filmowego. Jakiś czas temu lokal przeniesiono na Mostową, przez co zmienił swój profil: dziś to miejsce, w którym można napić się kawy i zjeść ciastko. Dostaniesz tam książki, które bardzo często trudno dostać w popularnych księgarniach. Oprócz tego w Lokatorze organizowane są spotkania z pisarzami, wydawcami i ilustratorami. Wstąpcie tam podczas spaceru po urokliwym Kazimierzu!

KSIĘGARNIE NIEZALEŻNE | Wydawnictwo LOKATOR

fot. Lokator Media

To oczywiście nie wszystkie miejsca z książkami, które można odwiedzić podczas wizyty w Krakowie. Mamy nadzieję, że ich liczba będzie rosła. Czy Wy także umieścilibyście te księgarnie na swojej liście?

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.