Przewiń do góry
pexels-pixabay-256455

źródło zdjęcia: Pixiebay/Unsplash

Książkowy crowdfunding – co, gdzie, jak

W ciągu ostatniej dekady crowdfunding wyraźnie zyskał na popularności. To dobry sposób, aby zgromadzić środki na nowatorski biznes, produkcję filmu, podcastu lub nawet... całego radia. Jak to przebiega na rynku wydawniczym?

Zasady crowdfundingu są bardzo proste. Crowdfunding bazuje na małych inwestycjach i coraz częściej staje się powszechnie akceptowaną formą alternatywnego finansowania start-upów oraz niewielkich przedsiębiorstw. Pierwsza platforma tego typu, kickstarter.com, powstała 2009 roku na Brooklynie. Dziś takie portale jak Polak Potrafi, wspieram.to, wspieramkulture.pl czy Patronite pomagają zgromadzić środki na rozwój biznesu. Na świecie działa już ponad 600 tego typu inicjatyw, które można pogrupować według określonych kategorii, m.in. sportu, kultury, nauki, inicjatyw obywatelskich lub rynku nieruchomości. Popularny staje się także crowdfunding wydawniczy.

Co ciekawe, portale crowdfundingowe powstały niejako oddolnie i zawsze działają na podobnej zasadzie: osoba organizująca zbiórkę prezentuje swój projekt, przedstawia profity płynące ze wsparcia zrzutki (na przykład otrzymanie dodatkowych treści lub symbolicznych bunusów, takie jak egzemplarz z autografem) oraz informuje, jakie środki należy zgromadzić, aby akcja mogła się powieść. Każdy wpłaca tyle, na ile akurat może sobie pozwolić. Dzięki niewielkim, ale licznym i przeważnie jednorazowym wpłatom, a także natychmiastowej dystrybucji w internecie, możliwe jest szybkie wypromowanie aplikacji, gier i mediów, a często wręcz całkowite sfinansowanie ich (w Polsce głośnym przykładem są radia, na przykład Radio Nowy Świat lub Radio 357).

Coraz częściej crowdfunding traktowany jest nie jako alternatywa względem tradycyjnej drogi wydawniczej, a świadoma decyzja autora, który w ten sposób ma szansę sfinansować wymarzony projekt pisarski. Crowdfunding umożliwia produkcję oryginalnych, a przez to bardziej ryzykownych pomysłów, które w tradycyjnych warunkach mogłyby mieć problem ze znalezieniem źródła finansowania. Daje więc więcej swobody twórczej, bo nie trzeba też iść na kompromisy z redaktorem lub wydawcą. Z tego względu decyduje się na niego coraz więcej pisarzy i rysowników.

Jak zaplanować crowdfunding dla książki?

Jeśli decydujemy się na sfinansowanie publikacji książki poprzez platformę crowdfundingową, musimy zdawać sobie sprawę z kilku kwestii. Po pierwsze, to na nas spoczywa cała odpowiedzialność za powodzenie projektu. Stajemy się jego twarzą. Po naszej stronie stoją również sprawy związane z promocją i dystrybucją, dlatego najlepiej z góry zaplanować przebieg prac – najlepiej z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem. Warto ten czas poświęcić na zgromadzenie listy potencjalnych partnerów i mediów, przygotować opis projektu, potrzebne grafiki i wideo, harmonogram działań i poszczególnych publikacji w mediach społecznościowych. Dobry start jest najważniejszy, dlatego lepiej się do niego porządnie przygotować i zaplanować takie akcje, które pozwolą dotrzeć do jak największej grupy odbiorców i potencjalnych patronów.

Crowdfunding wydawniczy w Polsce - aktualne zbiórki

Dzięki crowdfundingowi światło dzienne mogło ujrzeć wiele interesujących publikacji. Zainteresowanie patronów wzbudzają projekty pobudzające wyobraźnię: oryginalne komiksy, książki dziecięce, powieści graficzne czy książki artystyczne.

  • Na portalu Polak Potrafi można obecnie wesprzeć dwa projekty. Pierwszy z nich to wydanie tomiku „Kobieta z północy”, autorstwa Małgorzaty Siemianowskiej. Prezentowane w książce wiersze autorka napisała w latach 2000-2020. Wydanie tomiku to spełnienie jej największego artystycznego marzenia. Na tydzień przed końcem zbiórki udało się uzbierać pełną kwotę. Z kolei drugi projekt to porady z gabinetu fizjoterapeuty. Autor-doświadczony fizjoterapeuta dzieli się popularnonaukowymi ciekawostkami na temat zdrowia oraz fachowymi poradami, jak uniknąć bólu pleców i radzić sobie z pracą biurową. Projekt można wesprzeć jeszcze przez 3 tygodnie.
  • Z kolei na portalu Wspieram.To odbywa się aktualnie pięć zbiórek wydawniczych: na artystyczną książkę dla dzieci, ilustrowaną baśń „O kobiecie, która urodziła wszechświat”, książka o podróżach po Afryce, programy meczowe Lecha Poznań oraz cotygodniowe streszczenia książek non-fiction.
  • W kategorii literatura w serwisie Patronite znajdziemy takich poczytnych autorów jak Sylwia Chutnik, Małgorzata Halber, Jaś Kapela czy Jola Szymańska. Oprócz tego możemy wesprzeć takie portale jak Dwutygodnik, Nowy Tygodnik Kulturalny czy Magazyn Wizje.
  • Na portalu Kickstarter znajdziemy przede wszystkim interesujące projekty komiksów z całego świata. Warto zwrócić szczególną uwagę na ten Marcina Godlewskiego.  Autor zbiera na wydanie oryginalnej „Lovecraftowskiej” powieści graficznej pt. „Painter”, zlokalizowanej w północnej Polsce: jak zapowiada autor, w centrum fabuły stoi odziedziczona klątwa, pierwotna cywilizacja obcych, nikczemni bogowie, sztuka i… szaleństwo. Na realizację projektu udało się uzbierać już prawie 50 tysięcy złotych. I nic dziwnego – ta historia zapowiada się niezwykle interesująco!

Crowdfunding wydawniczy – jesteście za czy przeciw?

 

Zobacz więcej:

Przewodnik po letnich festiwalach literackich

Rady dla początkujących pisarzy

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.