Przewiń do góry
Bookme Poleca
Bookme Poleca

Książki o tematyce LGBT+ wydane w 2020 roku

Miesiąc równości za nami, ale to nie znaczy, że temat LGBT+ w jakimkolwiek stopniu stracił na aktualności. Wręcz przeciwnie: wydaje nam się, że dziś tym mocniej i częściej należy  powtarzać, jak istotne są wartości oparte na tolerancji, zrozumieniu i wzajemnym szacunku.

Dokonaliśmy dla Was subiektywnego wyboru najnowszych książek dotyczących LGBT, które zostały wydane w 2020 roku – sprawdźcie, co znajduje się w bogatej ofercie wydawnictw.

w mojej krwi szydlak

W mojej krwi
Marek Szydlak
Novae Res
Liczba stron: 424

Marek Szydlak „W mojej krwi”

To książka o odkrywaniu własnej seksualności, w której – jak głosi opis na okładce – „miłość malowana jest tęczą”.  Szesnastoletni Bartek mieszka w niewielkiej miejscowości, gdzie homoseksualizm uznawany jest a tabu. Z bólem odkrywa, że poczucie inności, które go od jakiegoś czasu prześladuje, związane jest właśnie z odmienną orientacją seksualną. Ten wydany przez wydawnictwo Novae Res debiut porusza problem poszukiwania miłości w świecie, który do nienormatywnej miłości nie jest dostosowany; Bartek bowiem nie łudzi się, że jego orientacja spotka się z pełnym zrozumienia przyjęciem ze strony rodziny i znajomych. Nastolatek ma też świadomość, że teraz dużo trudniej będzie mu znaleźć pierwszą miłość, której tak potrzebuje. Szydlak serwuje czytelnikom pouczającą historię o tolerancji i akceptacji.

przecież jesteśmy

Przecież jesteśmy!
Homofobiczna przemoc w polskich szkołach
– narracje gejów i lesbijek

Marzanna Pogorzelska, Paweł Rudnicki
Oficyna Wydawnicza Impuls
Liczba stron: 242

Marzanna Pogorzelska, Paweł Rudnicki „Przecież jesteśmy! Homofobiczna przemoc w polskich szkołach – narracje gejów i lesbijek”

Czy w polskich szkołach uczy się tolerancji? A może wręcz przeciwnie – pielęgnuje się homofobiczne zachowania i szkodliwe społecznie sposoby myślenia? Szkoła, w której ignorowana jest różnorodność i w której przez lata nic się nie zmienia, jest wygodna dla rządzących, ponieważ może stanowić wygodne narzędzie kontroli. Temu nieoczywistemu zagadnieniu zdecydowali się przyjrzeć pedagodzy Marzanna Pogorzelska oraz Paweł Rudnicki. Autorzy analizują sytuację, w jakiej aktualnie znajdują się młode osoby homoseksualne w polskich podstawówkach i gimnazjach, stawiając pytania o przyczyny pogardy i przemocy, z jaką spotykają się tam homoseksualni uczniowie. Przecież jesteśmy!” to ważna pozycja na rodzimym rynku wydawniczym, która stanowi wartościowe, poparte faktami źródło wiedzy. Pogorzelska i Rudnicki oprócz diagnoz dają też cenne wskazówki, jak sobie poradzić z problemem wszechobecnej i niepokojąco rozprzestrzeniającej się nietolerancji.

marny

Marny
Andrew Sean Green
W.A.B.
Tłumaczenie: Dorota Konowrocka-Sawa
Liczba stron: 304

Andrew Sean Greer „Marny”

Uhonorowany Nagrodą Pulitzera bestseller w końcu dostępny dla czytelników w Polsce! Świetnie skomponowana i mocno ironiczna historia o Arturu Marnym, niespełnionym powieściopisarzu, który wkrótce skończy 50 lat. Autor z ciętym, inteligentnym humorem opowiada o perypetiach bohatera: o tym, jak otrzymuje zaproszenie na ślub od dawnego wieloletniego partnera, o tym, jak ubrany w swój ulubiony niebieski garnitur zaczyna podróżować po Francji, Indiach, Niemczech i Japonii; w końcu o jego miłostkach, pierwszej konfrontacji ze śmiercią i radzeniem sobie z szeregiem trudnych decyzji, które spotykają go po drodze. Autor bawi się konwencją melodramatu – choć historia Marny’ego to w zasadzie wzruszająca historia o miłości, to opowiedziana została z ogromną wrażliwością i zbawiennym dystansem. Podczas swojej wyprawy Marny odkrywa wcześniej nieznane fakty na temat przemijania czasu, transformacjach miłości i tego, co to znaczy być uzależnionym od własnych przyzwyczajeń i schematów myślenia.

zrolowany vogue

Zrolowany wrześniowy Vogue
Jarek Skurzyński
Korporacja Ha!art
Liczba stron: 136

Jarek Skurzyński „Zrolowany wrześniowy Vogue”

Powieściowy debiut urodzonego w 1980 roku Jarka Skurzyńskiego – absolwenta filozofii, co już może stanowić alarm dla czytelników, że nie należy tej powieści traktować dosłownie i ograniczać interpretacji tylko do warstwy fabularnej. Wątki LGBT+ stanowią tu wyłącznie tło, a poszukiwanie własnej tożsamości, tak często analizowane przez pisarzy poruszających w powieściach kwestie orientacji seksualnej,  nie stoi bynajmniej w centrum zainteresowań autora. Główny bohater to normalny mężczyzna, który dobrze radzi sobie ze swoją naturą,  a związki traktuje jako kolejną formę niepotrzebnego zniewolenia, wynikającego z idei  nienaturalnej dla człowieka monogamii. Jak można przeczytać już na okładce, to książka, w której będzie dużo seksu, a mało stosunków” – co oznacza, ni mniej ni więcej, że nie zabraknie w niej erotycznego napięcia różnego rodzaju, które pojawia się między bohaterami otwartymi na wszelkie formy międzyludzkiego kontaktu. Książka Skurzyńskiego kreuje portret normalnego faceta: dyskretnego, miłego, żyjącego nieco na marginesie życia publicznego, ale też mającego własnego problemy i dylematy. Autor udowadnia, że przed nami wciąż długa droga do tolerancji i emancypacji.  Zrolowany wrześniowy Vogue” jest też bezpardonową narracją pochodzącą spoza heteronormatywnego świata, a takich pozycji na polskim rynku wciąż jest stosunkowo niewiele.

transsuma

Transsuma
Roman Razorbak
Novae Res, 2020
Liczba stron: 410

Roman Razorbak „Transsuma”

Transsuma to historia o odkrywaniu własnej osobowości i rezygnacji z religii na rzecz relacji międzyludzkich, która nie boi się zadawać trudnych i niejednoznacznych pytań. Młody A. trafia do monastycznego klasztoru na szczycie góry; choć wydaje mu się, że trafił tam z powodu religijnego powołania, tak naprawdę stara się uciec od dręczących go problemów. Bohater liczy na to, że bogobojny tryb życia pozwoli mu zachować własną osobowość. Klasztorny styl życia różni się jednak od tego, którego oczekiwał, a mnichowie skrywają mroczne tajemnice.  Transsumato interesujący debiut Razarbaka, w którym pada wiele ważnych pytań na temat tożsamości płciowej, duchowości i natury międzyludzkich emocji.

1 comment

  1. Ewelina

    Szkoda, że poza jedną, wszystkie książki traktują o mężczyznach -LGBT

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.