Przewiń do góry

2021

finalistki

Finalistki Nagrody im. Kapuścińskiego, źródło zdjęcia: Facebook/NagrodaRK

Poznaj finalistki Nagrody im. Kapuścińskiego 2021

rzeczy osobiste

Polski akcent wśród nominacji:
Rzeczy osobiste Karoliny Sulej

19 czerwca została ogłoszona lista pięciu tytułów zakwalifikowanych do finału 12 edycji Nagrody im. Kapuścińskiego. Tegorocznymi finalistkami są same kobiety! Laureatkę tej prestiżowej nagrody poznamy we wrześniu.

Nagroda im. Kapuścińskiego przyznawana jest od roku 2009. Organizowana jest przez Miasto Stołeczne Warszawę oraz Gazetę Wyborczą i należy do jednych z najważniejszych nagród literackich w Polsce. Powstała, aby uczcić pamięć jednego z najwybitniejszych polskich reportażystów, a przy tym jednego z najczęściej tłumaczonych polskich autorów – Ryszarda Kapuścińskiego, zmarłego w 2007 roku.

W tym roku 41 wydawców zgłosiło aż 128 prac do tej prestiżowej nagrody. W ubiegłym roku laureatką ogłoszono Katarzynę Kobylarczyk za reportaż „Strup. Hiszpania rozdrapuje rany”. 

Do jury tegorocznej należy Katarzyna Surmiak-Domańska (przewodnicząca), Elżbieta Sawicka, Julia Fiedorczuk, William Brand oraz Abel A. Murcia Soriano.

Na tegorocznej shortliście znalazły się aż cztery pisarki zza granicy. Jedną z nominacji otrzymała Polka Karolina Sulej za reportaż o ubraniach w obozach zagłady. Wywiad Magdy Melnyk z Karoliną Sulej przeczytacie na łamach Bookme. 

Finalistki nagrody im. Kapuścińskiego 2021 za reportaż literacki

Tegoroczne nominacje zdobyły książki:

1. Jessica Bruder, Nomadland. W drodze za pracą, tłum. z jęz. angielskiego Martyna Tomczak, Wydawnictwo Czarne, Wołowiec 2020.

2. Eliane Brum, Kolekcjoner porzuconych dusz. Reportaże z Brazylii, tłum. z jęz. portugalskiego Gabriel Borowski, Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, Kraków 2020.

3. Jelena Kostiuczenko, Przyszło nam tu żyć. Reportaże z Rosji, tłum. z jęz. rosyjskiego Katarzyna Kwiatkowska-Moskalewicz, Wydawnictwo Czarne, Wołowiec 2020.

4. Karolina Sulej, Rzeczy osobiste. Opowieść o ubraniach w obozach koncentracyjnych i zagłady, Wydawnictwo Czerwone i Czarne, Warszawa 2020.

5. Matilda Voss Gustavsson, Klub. Seksskandal w komitecie noblowskim, tłum. z jęz. szwedzkiego Justyna Czechowska, wyd. Wielka Litera, Warszawa 2020.

Finał konkursu odbędzie się 11 września 2021 roku. Nagrodą główną jest 100 tysięcy złotych. Jeśli zwyciężczynią okaże się autorka z zagranicy, tłumacz lub tłumaczka nagrodzonego reportażu otrzyma 20 tysięcy złotych. Pozostali nominowani zostaną nagrodzeni kwotą 5 tysięcy złotych.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.