Przewiń do góry
pexels-jeremy-bishop-2397414
Bookme Poleca
Bookme Poleca

Ewolucja narracji

Recenzja „ „Sapiens. Opowieści graficznej” Noaha Harariego

Katarzyna Nowak

Sapiens

Sapiens. Opowieść graficzna. Narodziny ludzkości
Yuval Noah Harari
Przekład: Michał Romanek
Wydawnictwo Literackie
Data premiery: 2020

Każdy, kto choć trochę interesuje się książkami naukowymi i popularnonaukowymi, zna twórczość Noaha Harariego. W Polsce wydano jego „21 lekcji na XXI wiek”, „Homo Deus” oraz bestseller „Sapiens od zwierząt do bogów”, który opisuje całą historię gatunku Homo sapiens od jego ewolucji w paleolicie do rozwoju w hipernowoczesnym społeczeństwie XXI wieku. To właśnie ten tytuł został przetłumaczony na ponad 30 języków, rozszedł się w blisko 10 milionach kopii i sprawił, że mało znany historyk z Izraela stał się jednym z najważniejszych intelektualistów dekady.

Teraz książka „Sapiens” doczekała się adaptacji w formie powieści graficznej. Pierwszy tom zatytułowany „Sapiens. Opowieść graficzna. Narodziny ludzkości” został opublikowany przez Wydawnictwo Literackie (w tłumaczeniu Michała Romanka). Jednak na fanów czeka niespodzianka! Współtwórcy książki, francuski ilustrator Daniel Casanave i belgijski scenarzysta komiksowy David Vandermeulen, przekonali Harariego do wystąpienia w roli nie tylko w roli autora, ale też przewodnika po historii ludzkości. Komiksowa wersja profesora opowiadać więc będzie swojej małej siostrzenicy, jak relatywnie słabe i mało znaczące zwierzę, jakim był człowiek przez blisko 2 miliony lat, stało się dominującą siłą na całej planecie. Pomogą mu w tym prawdziwi naukowcy, postacie fikcyjne oraz kreatywne zabiegi narracyjne, takie jak przedstawienie konfliktu na linii Człowiek – Ekosystem w formie rozprawy sądowej (chyba wszyscy wiemy, kto jest winny zbrodni) czy przedstawienie ważnego przełomu ewolucyjnego – okiełznania ognia jako reklamy à la telezakupy.

Forma ilustrowana wymusiła na autorach skonkretyzowanie niektórych idei oraz faktów, które w tekście książki mogły wydawać się czasem zbyt zawiłe i abstrakcyjne. Specyfika powieści graficznej ułatwia czytelnikowi zanurzenie się w historii własnego gatunku i poczucie się częścią ludzkości. Autorzy uciekają od wizji świata podzielonego na historie narodów, krajów oraz kontynentów, pozwalając na zagłębienie się w porywającym nurcie burzliwych dziejów człowieka. Warto wspomnieć, że pomiędzy pierwszym wydaniem książki (w Polsce było to w roku 2014) a adaptacją komiksową minęło sześć lat, co oznacza, że część faktów musiała zostać uaktualniona o najnowsze odkrycia. Jest to doskonały pretekst dla fanów twórczości do nabycia najnowszej wersji, która – poza świetnymi walorami wizualnymi i kreatywnym sposobem prowadzenia narracji – kondensuje również zrewidowany stan wiedzy o ewolucji naszego gatunku.

Wydanie „Sapiens” w formie komiksowej jest efektem misji edukacyjnej Harariego, który widzi potrzebę serwowania treści naukowych w sposób przystępny i atrakcyjny.

Wydanie „Sapiens” w formie komiksowej jest efektem misji edukacyjnej Harariego, który widzi potrzebę serwowania treści naukowych w sposób przystępny i atrakcyjny. Według autora dorobek nauki nie może być przeznaczony tylko dla wybranych. Panująca pandemia wraz z krążącymi teoriami spiskowymi i wzrostem ruchu antyszczepionkowego jest głównym dowodem w tej sprawie.

Ogrom wiedzy zawartej w „Sapiens” jest wspaniale zilustrowany przez prosty, choć bardzo dynamiczny styl Daniela Casanave, który łączy plamy koloru z bogatą kreską. Sam ilustrator określa swój styl jako „franko-belgijski” i przeciętnemu czytelnikowi będzie przypominał bardziej ilustracje książkowe niż styl znany z amerykańskich komiksów o superbohaterach.

Należy również wspomnieć, że powieść jest przepięknie wydana. Duży format, twarda okładka oraz jakość wykonania przyprawia o szybsze bicie serca. Obecnie wydany został pierwszy z czterech tomów. W planach jest również adaptacja przeznaczona głównie dla dzieci.

Czytelnikom, którym adaptacje komiksowe książek kojarzą się z działem dziecięcym, polecam zapoznać się z tą pozycją, bo z pewnością nie jest infantylna. Powiedziałabym, że nadaje się raczej dla czytelników między 16 a 120 rokiem życia.

źródło grafik: Wydawnictwo Literackie

Katarzyna Nowak – niespełniony archeolog, miłośniczka książek naukowych i popularnonaukowych, radosna nihilistka. Koordynatorka Bookme.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.