Przewiń do góry
pexels-cottonbro-3692881

Źródło zdjęcia: Cottonbro/Pexels.com

Bookme Poleca
Bookme Poleca

Debiuty literackie, które musisz znać! TOP 5 Bookme

Każdy sezon obfituje w premiery literackie – nic w tym dziwnego. Jednak niektóre lata przynoszą więcej wyrazistych publikacji, sprawiając, że rynek staje się jeszcze bardziej różnorodny, a dla czytelników (oraz wydawców) – świeży i fascynujący. A takie właśnie były ubiegłe sezony, z naciskiem na pandemiczny rok 2020. Choć COVID-19 powstrzymał wiele stacjonarnych premier i festiwali literackich, które były zaplanowane na sezon letni, pisarze mieli czas, aby oddać się pracy twórczej. Efekty możemy obserwować już dziś.

Piątka wybranych przez Redakcję Bookme pisarek i pisarzy pochodzi z różnych krajów i wiele ich dzieli, ale łączy jedno – ogromny talent do słowa pisanego i mocny debiut na koncie, który został doceniony zarówno przez środowisko, jak i przez czytelników. Podpowiadamy, które nazwiska warto mieć na oku. Oni jeszcze dadzą o sobie znać!

ustostany

Pustostany
Dorota Kotas
Wydawnictwo Niebieska Studnia
Liczba stron: 160

Dorota Kotas „Pustostany” oraz „Cukry”

Kto jeszcze nie słyszał już o dwudziestosiedmiolatce z Garwolina, która napisała książkę o życiu w pustostanie na warszawskim Grochowie? Historię o tym, jak spędza dni, leżąc godzinami w wannie, przymierzając ubrania po zmarłych sąsiadach i opiekując się ich kwiatami, w końcu – snując na podstawie tych przeżyć fascynującą historię?

 

Ilustracja

fot. Anna Rezulak – https://www.instagram.com/p/CGfy3naHOg5/

„Pustostany” Doroty Kotas, czyli literackie wydarzenie 2020 roku, zostały wydane przez wydawnictwo Niebieska Studia, i jak pisze autorka na łamach nowej powieści, stało się to chyba przez przypadek (jeśli tak, był to dobry przypadek). Na okładce czytamy, że jest to książka o tym, jak się mieszka w domu z widokiem na kulę ziemską, czym można się pożywić w mieszkaniach zmarłych sąsiadów, jak się czuje pani w kiosku Ruchu i kto kradnie spod domów azalie. Ale wbrew pozorom to bardzo wesoła i pouczająca książka. Można się z niej dowiedzieć, jak powstaje człowiek albo z czego ugotować Polsce smaczną zupę. Poza tym moc wskazówek dla roślin, jak opiekować się ludźmi i dzieje z życia bazaru. Można kupić i czytać zamiast żyć – świetny pomysł na każdą porę roku.

Nas to przekonało. I chyba nie tylko nas – za „Pustostany” autorka otrzymała prestiżową Nagrodę Literacką Gdynia oraz Nagrodę Conrada za najlepszy debiut 2020.

Oczywiście, choć nie można jednoznacznie utożsamiać opisywanej bohaterki z samą autorką powieści, to z całą pewnością narratorka „Pustostanów” zdaje się być jej bardzo wiarygodnym alter ego. W świecie Kotas nawet najbardziej prozaiczne elementy świata wydają się niezwykle intrygujące i tajemnicze. Dorota w barwny sposób opisuje codzienność, dzieląc się zwierzeniami na temat przeszłości rodziny (szczególnie w drugiej książce, czyli w wydanych zaledwie miesiąc temu „Cukrach”), a także opowiada, jak to jest być osobą chorującą na Zespół Aspergera. To proza lekka, wciągająca, błyskotliwa, po której ma się ochotę rzucić wszystko i… robić nic – bo przecież nie dość, że można, to czasem nawet trzeba, jak uczy wdzięczny przykład powieściowej narratorki.

 

niepokoj przychodzi o zmierzchu

Niepokój przychodzi o zmierzchu
Marieke Lucas Rijneveld
tłum. Jerzy Koch
Wydawnictwo Literackie
premiera: maj 2021

Marieke Lucas Rijneveld „Niepokój przychodzi o zmierzchu”

Książka wylądowała w zestawieniu, bo mimo, że w chwili pisania tego tekstu nie zdążyliśmy jej jeszcze przeczytać w tłumaczeniu (polska premiera odbyła się zaledwie kilka dni temu, 5 maja), to jest zdecydowanie jednym z najważniejszych wydarzeń (i zaskoczeń!) literackich ubiegłego roku – debiutująca, niebinarna autorka z Holandii otrzymała za nią Międzynarodową Nagrodę Bookera 2020. Czy wspomnieliśmy, że pisarka ma zaledwie 30 lat?

Marieke Lucas Rijneveld (191779) - Lubimyczytać.pl

Źródło zdjecia: https://www.faber.co.uk/

Krótko o fabule: starszy brat bohaterki wybiera się na łyżwy, ale nie zabiera młodszej siostry ze sobą. Dziewczynka prosi Boga o spełnienie okrutnej prośby, która, niestety, zostaje wysłuchana – brat nie wraca do domu. Świat rodzinny, w którym dotychczas przyszło żyć młodej bohaterce, znika na dobre. Rzeczywistość „Niepokoju przychodzącego o zmierzchu” przypomina trochę tę ze strasznej baśni, której nie da się zakończyć w dobry sposób. Pomimo sugestywnego, emocjonalnego ciężaru, recenzenci podkreślają piękno i moc tej przerażającej prozy. Czujecie się zaintrygowani? Bo my bardzo.

shuggiebain

Shuggie bain
Douglas Steward
tłum. Krzysztof Cieślik
Wydawnictwo Poznańskie

Douglas Stuart „Shuggie Bain”

Znów Nagroda Bookera 2020, znów debiut. Mocne wejście w świat literackiego establishmentu!

Czterdziestopięcioletni projektant mody ze Szkocji, Douglas Stuart, opowiada o swoim dzieciństwie w latach 80. W centrum wydarzeń stawia relację z matką, która umiera z powodu uzależnienia, choć w środowisku Stuarta nie jest to sytuacja bezprecedensowa. Jego późniejszą opieką zajmie się starszy brat, jednak piętno, które wywarła na nim relacja z rodzicielką, odezwie się wyraźnie w dorosłym życiu. Recenzenci zachwycają się ogromną czułością w języku Stuarta, która przejawia się także w tych elementach życia, które przeważnie uznawane są za niepozytywne. To także portret Szkocji końcówki wieku – świadectwo przemian społecznych powstałych w wyniku drastycznych reform Margaret Thatcher, które spowodowały wzrost bezrobocia i pogorszenia stopy życiowej. Must read!

bestiariusz nowohcuki

Bestiariusz nowohucki
Elżbieta Łapczyńska
Biuro Literackie
Liczba stron: 132

Elżbieta Łapczyńska „Bestiariusz nowohucki”

Interesujący debiut prosto z Biura Literackiego – wydawnictwa specjalizującego się w odkrywaniu nowych talentów poetyckich, który zaledwie kilka dni temu został nominowany do Nagrody Literackiej m.st. Warszawy. Tym razem przenosimy się do Nowej Huty lat 50, gdzie powstaje nie tylko kombinat-kolos i miasto-labirynt, ale może przede wszystkim nowi  ludzie – produkty nieudane i popsute. To właśnie oni staną się narratorami tej opowieści: prorok czytający z wielkopiecowych oparów, zjadaczka arszeniku, sobowtórka oraz człowiek bez twarzy. Dotychczasowe status quo zaburzy tajemniczy doktor Szpigiel. Ta wielowątkowa historia prezentuje świat dziwów, metafizyki na opak, ale także dotkliwości pracy i jej namacalnej cielesności. Głos Łapczyńskiej jest wyrazisty, świeży i oryginalny. Czujemy, że będzie jeszcze o tej powieści głośno – pędźcie do księgarni.

normalnilduzie

Normalni ludzie
Sally Rooney
tł. Jerzy Kozłowski
Wydawnictwo W.A.B

Sally Rooney „Normalni ludzie” oraz „Rozmowy z przyjaciółmi”

Nie znać Rooney to już trochę literackie faux pas. „Normalni ludzie”, książka, którą młoda Irlandka napisała w wieku niespełna 26 lat, mocno namieszała w głowach czytelnikom nie tylko na Wyspach. Rooney szybko została okrzyknięta tam mianem Salingera pokolenia Snapchata, do zachwytu lekturą przyznał się sam Barack Obama, a telewizja Hulu szybko zrealizowała bardzo dobry serial na jego podstawie (dostępny na HBO). Także w Polsce książka również odbiła się głośno echem. Rooney, dziś trzydziestoletnia, opowiedziała w niej o miłości i przyjaźni normalnych millenialsów, którzy starają się wieść zwyczajne życie mimo różnic klasowych i pochodzenia. To niejako kontynuacja „Rozmów z przyjaciółmi” –  debiutanckiej powieści autorki, opowiadającej o parze przyjaciółek, byłych partnerek. Jedna z nich, dwudziestoletnia Frances, próbująca swoich sił jako pisarka, poznaje przypadkiem popularną dziennikarkę oraz jej męża, aktora. Dzięki tej znajomości dziewczyny poznają w dotychczas niedostępny świat kulturalnych eventów i nowych przyjaźni. Choć na pierwszy rzut oka temat powieści może wydawać się aż nazbyt zwyczajny, Rooney udaje się w wiarygodny sposób uchwycić dylematy bliskie nastolatkom, którzy zmuszeni są podejmowania pierwszych ważnych wyborów życiowych i walki ze swoimi słabościami. A kto tych dylematów nie zna, niech pierwszy rzuci kamień.

Choć Rooney, przerażona skalą sukcesu „Normalnych ludzi” zapowiedziała, że już nigdy więcej nie napisze książki, to nie udało jej się zbyt długo wytrwać w tym postanowieniu – w styczniu 2021 roku zapowiedziała premierę kolejnej powieści o tytule „Beautiful World, Where Are You”. Publikacja ma ukazać się jeszcze w tym roku. My czekamy!

Obrazek w treściFot. materiały prasowe HBO

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.