Przewiń do góry
Kobiety Lista Bookme
Bookme Poleca
Bookme Poleca

Siedem książek nie tylko dla kobiet 

Ostatnie miesiące pokazały, że dziewczyny-dziewuchy-kobiety są siłą i przyszłością. Także w rodzimej literaturze:  Nobel dla Olgi Tokarczuk, Paszport Polityki dla Miry Marcinów (a rok wcześniej dla Dominiki Słowik), Nagroda Literacka Gdynia oraz Nagroda Conrada dla Doroty Kotas i Urszuli Zajączkowskiej, Nike Czytelników dla Joanny Gierak-Onoszko, Nagroda im. Ryszarda Kapuścińskiego dla Katarzyny Kobylarczyk, Nagroda Literacka im. Gombrowicza dla Barbary Sadurskiej… Nie trzeba daleko szukać, aby zauważyć, że kobiety mają głos i nie zawahają się go użyć. I to w jaki sposób!

Z okazji nadchodzącego święta prezentujemy subiektywną listę siedmiu książek nie tylko dla kobiet, w których to Panie wyznaczają centrum – zarówno literackie i eseistyczne,  jak i światopoglądowe. To lektury, które powinna mieć na swojej półce każda feministka! ⚡

Kobiety Lista Bookme

Caroline Criado Perez „Niewidzialne kobiety. Jak dane tworzą świat skrojony pod mężczyzn”

Oceń książkę w aplikacji Bookme

Czym jest seksizm, jak go zdemaskować i zwalczać? Brytyjska aktywistka Caroline Criado-Perez odwołuje się do setek twardych danych, aby pokazać, jak bardzo współczesny świat nie jest dostosowany do potrzeb kobiet: i nie chodzi tu tylko i wyłącznie o organizację życia polityczno-społecznego, ale też o dostępność usług publicznych i projektowanie dóbr luksusowych. „Niewidzialne kobiety” to dogłębna analiza sytuacji kobiet na świecie, która z całą pewnością nie należy do lektur łatwych ani przyjemnych. Autorka na setkach przykładów pokazuje, w jaki sposób otaczająca nas rzeczywistość zorganizowana na potrzeby mężczyzn, podczas gdy kobiety dzień w dzień muszą się zmierzać z dziesiątkami pozornie drobnych ograniczeń, i to często w sposób zupełnie nieświadomy. Caroline Criado-Perez nie rzuca słów na wiatr, każdy przykład opatrując stosownym przypisem i osadzając opisywane wydarzenia w konkretnym kontekście. W efekcie analizie zostaje poddana imponująca ilość materiału z całego świata: od Stanów Zjednoczonych, przez Norwegię, Argentynę, RPA i Japonię. To lektura, która otwiera oczy.

“Oto paradoks bycia kobietą: fakt ten jest widoczny aż do bólu, gdy kobietę traktuje się jako płeć służebną, a zarazem niewidzialny, gdy zaczyna się to liczyć – gdy trzeba ją uwzględnić.”

Caroline Criado Perez

Kobiety Lista Bookme

„Matka wszystkich pytań” Rebecca Solnit

Autorka kultowej już pozycji „Mężczyźni objaśniają mi świat” po raz kolejny bierze na warsztat mechanizmy patriarchatu oraz rozmaite formy opresji, którym poddawane są na co dzień kobiety. Amerykańska eseistka nie boi się demaskować toksycznych schematów, które rządzą społecznościami na całym świecie, oraz wszechobecnej mizoginii, obecnej także w środowisku literackim; apeluje o stworzenie nowego kanonu lektur oraz prawa kobiet do samostanowienia, wolności wyboru i pełni praw reprodukcyjnych. Solnit jest dziś jedną z najbardziej zaangażowanych społecznie pisarek, która konsekwentnie nie zgadza się, aby kobiety były pomijane, onieśmielane, skazywane na psychiczną i fizyczną, a w końcu – uciszane. Potrafi też trudne, nieraz niewygodne kwestie wyjaśniać w prostych, zrozumiałych słowach. Data wydania „Matki wszystkich pytań” zbiega się u nas z protestami kobiet, co wydaje się szczególnie znaczące, gdyż w publikacji szczególnie mocno wybrzmiewają konteksty związane właśnie z prawem do aborcji.

Oceń książkę w aplikacji Bookme

“O ile zdołałam ustalić, być kobietą oznacza wiecznie coś robić źle. A przynajmniej tak jest w patriarchacie.”

Rebecca Solnit

Kobiety Lista Bookme

Margaret Atwood „Testamenty”

Dzień Kobiet może być doskonałą okazją, aby nadrobić klasyczny już cykl autorstwa Margaret Atwood. „Testamenty” stanowią brawurową kontynuację napisanych w 1985 roku „Opowieści podręcznej”, rozsławionych dzięki popularnemu serialowi produkcji HBO. Powieść błyskawicznie poruszyła środowisko literackie i już w dzień premiery znalazła się na shortliście Nagrody Bookera, którą ostatecznie otrzymała. Akcja „Testamentów” usytuowana jest piętnaście lat po incydentach w Gilead. Wydarzenia przedstawione są z perspektywy trzech kobiet, pochodzących z różnych grup społecznych, których losy niespodziewanie się krzyżują. To surowa Ciotka Lidia, młoda Agnes, szkolona do roli Podręcznej, oraz nastolatka Daisy, która Republikę zna wyłącznie z opowieści innych. W totalitarnej rzeczywistości Gilead kobiety pozostają pod całkowitą kontrolą mężczyzn, a każdy ich ruch jest śledzony; są nieustannie podległe wyższym władzom i nie mogą decydować o swoim losie. Atwood stopniowo wyjaśnia kulisy powstawania Republiki Gilead, w finale pozostawiając jednak przestrzeń dla nadziei. To przy tym znakomita powieść o-mało-co sensacyjna, którą czyta się z wypiekami na twarzy. Polecamy.

Oceń książkę w aplikacji Bookme

Kobiety Lista Bookme

Klementyna Suchanow „To jest wojna. Kobiety, fundamentaliści i nowe średniowiecze”

Książka aktywistki społecznej i autorki słynnej biografii Witolda Gombrowicza powstała w odpowiedzi na widmo świata rodem z wyżej wspomnianych powieści Margaret Atwood. Autorka pragnie wytłumaczyć, skąd biorą się te złowieszcze, fundamentalistyczne tendencje oraz kto jest za nie odpowiedzialny. W tym celu przeprowadza wnikliwe, dziennikarskie śledztwo: rozmawia ze specjalistami, przytacza liczne nazwiska i daty, bada korzenie Ordo Iuris, aby w wiarygodny i przystępny sposób opowiedzieć o genezie powstania ruchów ekstremistycznych w Polsce i na świecie. Kobiece ciało stają się tu pionkiem w potyczkach politycznych gigantów. „To jest wojna” stanowi więc opracowywaną na gorąco nową kroniką feminizmu, którą zapoczątkowały wydarzenia z 3 października 2016, kiedy Polki wyszły na ulice, aby walczyć o swoje prawa do legalnej aborcji. Jednak autorka nie ogranicza się analizy  środowiska lokalnego i sytuuje je w kontekstach międzynarodowych protestów kobiet. Snuta przez nią wizja nie napawa optymizmem, jednak dobrze oddaje panujące w ostatnich latach nastroje społeczne.

Oceń książkę w aplikacji Bookme

Kobiety Lista Bookme

Karolina Bednarz „Kwiaty w pudełku”

W swojej pierwszej książce reporterskiej Karolina Bednarz zaprasza czytelników na wyprawę do egzotycznej Japonii, na co dzień kojarzącej się przede wszystkim z stylowym połączeniem tradycji z nowoczesnością, technologicznym postępem i bogatą kulturą. Choć Kraj Kwitnącej Wiśni przoduje w rankingach krajów wysoko rozwiniętych, sytuacja żyjących tam kobiet daleka jest od idealnej: od najmłodszych lat ich świat kształtowany jest poprzez społeczne oczekiwania, ograniczenia  i konwenanse, z których niewielu udaje się wyzwolić. Już sam tytuł sugeruje, że kobiety są tam traktowane jak kwiaty, które – gdy „zwiędną” – zostaną wyrzucone do kosza.

Karolina Bednarz w ponad 20 historiach opowiada historię Japonii, opisując przeszkody, z którymi przychodzi się zmierzać żyjącym tam kobietom. Opowieści Japonek autorka przeplata z danymi historycznymi i kulturowymi, które wyjaśniają genezę takiego podejścia do kobiet w kraju gejsz i samurajów.  Prezentuje tym samym ogromny kontrast, który pojawia się w momencie zestawienia ikon popkultury i nurtu „kawaii”, w którym wszystko ma być słodkie i czarujące, z codziennym zmaganiem się z trudną  sytuacją finansową, negatywnym przyrostem naturalnym i kryzysem rodziny. Bednarz pozostaje jednak mocno empatyczna, pragnąc pokazać siłę kobiet, które coraz częściej odważają się powiedzieć „dość”. To książka, która demaskuje wiele mitów i otwiera oczy na współczesną Japonię. Must read!

Oceń książkę w aplikacji Bookme

buntowniczki

Charlotte Gordon „Buntowniczki. Niezwykłe życie Mary Wollstonecraft i jej córki Mary Shelley”

„Buntowniczki” to wciągająca biografia dwóch niezwykłych kobiet: autorki „Frankensteina” Mery Shelley oraz jej matki, Mary Wollstonecraft – prekursorki feminizmu z Wysp Brytyjskich, podziwianej już przez swoich współczesnych. Te dwie z pozoru bardzo bliskie sobie kobiety nie znały długo – zaledwie dziesięć dni. Jedna marzyła o lepszym świecie dla swojej córeczki, druga – całe życie wspominała matkę.  Autorka snuje opowieść o ich życiu, dając nam wgląd w epokę, w której przyszło im żyć i tworzyć: w tle przewijać się będą burzliwe czasy Rewolucji Francuskiej, zasłużeni pisarze, tacy jak Byron i Shelley, a także (a może przede wszystkim) powoli rozwijające się idee feminizmu, reprezentowane przez pierwsze bojowniczki o prawa kobiet. Choć książka gatunkowo jest biografią, dzięki barwnemu, literackiemu językowi potrafi zaangażować czytelniczkę silniej niż najlepsza powieść. To przy tym wiarygodne źródło rzetelnie zweryfikowanej przez autorkę wiedzy (książka ma ponad sto stron (!) przypisów..!). Nic dziwnego, że „Buntowniczki” zostały nagrodzone prestiżową National Book Critics Circle Award. Czego chcieć więcej?

Oceń książkę w aplikacji Bookme

“Nie rodzimy się kobietami – stajemy się nimi.”

Simone de Beauvoir

druga płeć

Simone de Beauvoir „Druga płeć”

Na koniec pozycja absolutnie klasyczna – trudno wyobrazić sobie rozwój (drugiej fali)  feminizmu  bez „Drugiej płci” Simone de Beauvoir. To jedna z tych literackich pozycji, o której większość z nas słyszała, ale już niekoniecznie miała w rękach… być może Dzień Kobiet to dobry moment, aby w końcu nadrobić? „Druga płeć” stanowi opus magnum tej cenionej francuskiej eseistki, a zarazem klarowną i znakomicie napisaną wykładnię poglądów feministycznych, która nawet dziś – nieomal 50 lat po premierze – w wielu fragmentach zachwyca swoją aktualnością. De Beavoir nawołuje w niej do niezależności, pracy nad poczuciem własnej wartości oraz świadomej wolności: zarówno po stronie mężczyzn, jak i kobiet, ponieważ tylko wtedy możliwa jest dojrzała relacja międzypłciowa.  Kiedy jej zabraknie, trudno będzie wymknąć się relacji pana i niewolnika, które mogą stać się źródłem obopólnego bólu i cierpienia.  Historyczne i literackie analizy posłużyły więc autorce jako materiał do krytyki patriarchatu oraz negacji mitu Wiecznej Kobiecości. Książka Simone de Beauvoir uczy, jak walczyć o swoją wolność i suwerenność, nie zgadzając się na z góry narzucony los. A to, jak się okazuje, może być przydatną lekcją także w naszych czasach.

Oceń książkę w aplikacji Bookme

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.